מערכת היירוט "חץ 3"
צילום: משרד הביטחון

משרד הביטחון ערך ניסוי מוצלח במערכת "חץ 3"

אחרי שני ביטולים בתקופה האחרונה, נערך ניסוי מוצלח במערכת היירוט. סמנכ"ל התעשייה האווירית: "הטיל עשה את המסלול במלואו ולו הייתה מטרה אמיתית היה פוגע בה"
כרמלה מנשה ורועי שרון
19 בפברואר 2018
08:03

משרד הביטחון והסוכנות להגנה מפני טילים האמריקנית ערכו לפנות בוקר (שני) ניסוי במערכת היירוט "חץ 3". ראש מנהלת חומה, משה פתאל, מסר כי הניסוי בוצע בהצלחה. יש לציין כי בחודשים האחרונים נעצרו ניסויים במערכת ברגע האחרון.

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל, בועז לוי, הסביר כי "הניסוי שביצענו היה מורכב ביותר, ובוצע בהובלת התעשייה האווירית. במהלכו שיגרנו את המיירט שחצה את האטמוספרה עמוק לתוך החלל. הטיל ביצע את כל המצופה ממנו. אנו מרוצים מאד מהתוצאות. הטיל עשה את המסלול במלואו ולו הייתה מטרה אמיתית היה פוגע בה".

במהלך הניסוי המיירט דימה תרחיש מבצעי מלא. הוא עשה מסלול כאילו הייתה מטרה אמיתית. לכן השלמנו באופן מלא את היעדים שהגדרנו לעצמנו לפני היציאה לניסויים באלסקה", הוסיף לוי.

מערכת "חץ 3" מיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. היא פותחה על ידי ישראל וארצות הברית. הקבלן הראשי לפיתוח המערכת היא התעשייה האווירית, ושותפים אליה גם חברת בואינג האמריקנית, אלתא, אלביט מערכות, תעש מערכות ורפאל.

בחודש יוני האחרון קיבלו מפתחי המערכת את פרס ביטחון ישראל לשנת תשע"ז מנשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במילואים אודי אדם. בנימוקים לזכייה צוין כי המערכת משמשת שכבת יירוט עליונה במערך ההגנה האווירית של ישראל.