כוח חיזבאללה
צילום: אי-פי

דיווחים בסוריה: תנועה ערה של כוחות אסד וחיזבאללה סמוך לגולן

לפי גורמי אופוזיציה סוריים, הכוחות חוששים שהערים קוניטרה ודרעא יהפכו לזירות לעימות בין ישראל לאיראן ומזרימים לשם כוחות. נתניהו חשף כי האיראנים רוצים לצייד את חיזבאללה בטילים מדויקים
ערן זינגר
19 בפברואר 2018
09:33
עודכן ב 13:00

גורמי אופוזיציה סוריים מדווחים הבוקר (שני) על תנועה ערה של כוחות אסד ושל כוחות חיזבאללה ביממה האחרונה באזור רמת הגולן, כ-20 קילומטר מגבול ישראל. לפי הדיווחים בכמה מקורות, כוחות המשטר הסורי וחיזבאללה מעלים את רמת הכוננות באזור הערים קוניטרה ודרעא מחשש שיהפוך לזירת עימות בין ישראל לאיראן. רשת אל-ערביה אף דיווחה כי כלי רכב צבאיים של צבא המשטר נראו נעים לכיוון קוניטרה.


עוד דווח מצד גורמי אופוזיציה בסוריה כי לאחרונה ישראל הגבירה מאוד את תמיכתה בכמה מארגוני המורדים באזור הגולן, על רקע התחזקותם של הכוחות האיראניים. בדיווח נאמר כי ההחלטה בישראל התקבלה לאחר שבירושלים הבינו שרוסיה וארצות הברית אינן מעוניינות, או שאינן מסוגלות, להתמודד כעת עם ההשפעה הגוברת של איראן בסוריה.

אמש חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת הביטחון הבינלאומית במינכן כי "איראן רוצה לצייד את חיזבאללה בטילים מדויקים – עד רמת דיוק של עשרה מטרים". שום בכיר ישראלי לא אמר דברים מסוג זה עד היום.

נתניהו העביר גם מסר לנשיא סוריה בשאר אסד ואיים כי ישראל תשנה את המדיניות שלה במדינה אם יאפשר לאיראן להתבסס מבחינה צבאית במדינה. ראש הממשלה הודה כי על אף שאיראן מנסה לשנות את המצב בסוריה, "עד כה, זה לא מתקדם".

בנאום שנשא אתמול ראש הממשלה במינכן, הוא הזהיר את איראן כי ישראל "תפעל ללא היסוס - לא רק נגד משתפי הפעולה עם איראן, אלא גם נגד איראן בעצמה". ברקע ההסלמה האחרונה בגבול הצפון, נתניהו הציג בפני משתתפי הכנס חלק מהמל"ט האיראני שיורט בשבת שעברה אחרי שחדר לשטח ישראל, והאשים כי איראן "רוצה לשלוט בעולם דרך טרור בינלאומי".

"איראן היא לדעתי האיום הכי מסוכן על העולם, לא רק עבור מדינתי - אלא גם עבורכם", הצהיר נתניהו בפני המנהיגים הנוכחים בכנס. לדבריו, "ברגע שאיראן תסיים לבנות את הנשקים שלה, לא יוכלו כבר לעצור אותם. ההסכם הגרעיני התחיל את הספירה לאחור לאיראן גרעינית תוך פחות מעשור".