קייסים בחג הסיגד
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

השרים אישרו: המדינה תכיר בקייסים, ותשווה את מעמדם לרבנים

אחרי מאבק של עשרות שנים, אנשי הדת של העדה האתיופית יוכלו לתת שירות לכלל הציבור במועצות הדתיות. הקייסים עדיין לא יוכלו לחתן, אך הנושא נמצא בדיונים. נתניהו בירך: "ההסדרה הייתה צריכה להתבצע כבר מזמן"
אוריה אלקיים
19 בפברואר 2018
13:41

ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי החליטה היום (שני) להכיר בקייסים, אנשי הדת של העדה האתיופית, ולקבע את מעמדם כמנהיגים רוחניים. על פי ההחלטה, הקייסים יוכלו לתת שירות במועצות הדתיות לכלל הציבור, ולא רק לבני העדה האתיופית. בנוסף, ימונו 20 רבנים אתיופים ובחמש השנים הקרובות יתווספו תקנים של קייסים.

ההחלטה מביאה לסיומו מאבק בן עשרות שנים בדרישה שהמדינה תכיר באנשי הדת של העדה, שמעמדם לא היה מוגדר כלל. הדרישה הייתה להכיר בקייסים כשווי ערך לבעלי תואר רבנות, לשלם להם שכר המקביל לשכר רבנים, ולאפשר להם לחתן. הדרישה האחרונה עדיין נמצאת בדיונים. בנוסף להכרה בהיותם יהודים, דרשו בני הקהילה גם הכרה בתורתם ובהשקפתם ההלכתית לאורך 2,500 שנות גלות באתיופיה.

קייסים מפגינים מול משרד ראש הממשלה בדרישה להכרה, ב-2011 (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)קייסים מפגינים מול משרד ראש הממשלה בדרישה להכרה, ב-2011 (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)

במסגרת מאבקם, איימו בשנה האחרונה הקייסים וחברים בעדה האתיופית בשביתות רעב. ההחלטה שהתקבלה היום היא תוצאה של הדיברות בה פתחו עם הממשלה, והובלה על ידי משרד ראש הממשלה ושר הדתות דוד אזולאי ומשרדו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה ואמר: "ההסדרה הזאת הייתה צריכה להתבצע כבר מזמן, ואני שמח שיש לנו הזדמנות לעשות אותה עכשיו. אני חושב שזה חלק מאותו צעד, אותו מכלול של צעדים שאנחנו עושים לסייע לאחינו, בנות ובני העדה האתיופית בישראל".


"נעשה צדק היסטורי עם מי שהיו שומרי הסף של יהודי אתיופיה בגולה מול כל האתגרים, התלאות והמיסיון", אמרה ח"כ פנינה תמנו שאטה מיש עתיד. "הם אלה שנתנו את הרוח הגבית והמנהיגותית לקהילה לצאת לעלייה הקשה דרך סודן לארץ ישראל. הקייסים היו ונשארו מנהיגות רוחנית מפוארת לאורך הדורות. מקומם המכובד נרמס כאן בישראל, וטוב מאוחר מאשר אף פעם להודות בטעות ולתקן את העוול".

שר החינוך נפתלי בנט כתב בדף הפייסבוק שלו בעקבות ההחלטה כי "הקייסים הם אבן יסוד בחיי קהילת יוצאי אתיופיה.גם לדור הצעיר חשוב לקבל מהקייסים מענה רוחני המתאים למסורת המשפחתית, בכל מעגלי החיים: מטקסי הטהרה שלאחר הלידה, דרך חגיגות בר ובת המצווה, החתונות, החגים והתפילות - ועד הליווי בתקופות אבל.

"למדנו ממשגי העבר, ואנו פועלים לשילוב יוצאי אתיופיה תוך שימור המסורת והתרבות עליה שמרו במשך אלפי שנים, מתקופת בית ראשון ועד היום. ההכרה בקייסים תעניק להם מעמד של קבע והמשכיות עתידית. המסורת המפוארת - תשמר איתנו לעד".