מפקד צבא לבנון ג'וזף עון
צילום: אי-פי

מפקד צבא לבנון: "נבלום תוקפנות ישראלית בכל מחיר"

ג'וזף עון שיגר איום לעבר ישראל ברקע המתיחות בגבול הצפון: "ישראל מבצעת פעולות מסוכנות ומנסה לפגוע בריבונותנו". עוזר שר החוץ האמריקני נפגש עם שטייניץ ובכירים בצה"ל בנוגע למחלוקת סביב הגבול הימי עם לבנון
רועי קייס וגילי כהן
20 בפברואר 2018
07:47

מפקד צבא לבנון ג'וזף עון איים הלילה (שלישי) כי צבאו לא יחסוך באמצעים כדי "לבלום כל תוקפנות ישראלית", לדבריו. "נעשה הכל – יהיו המחירים אשר יהיו, ויהיו הקורבנות אשר יהיו", הצהיר עון. הוא אמר את הדברים בנאום הפתיחה שנשא בוועידה האזורית השמינית בנושא התמיכה והיציבות במדינות המזרח התיכון.

לטענתו של מפקד הצבא בביירות, ישראל "החלה לאחרונה לשגר מספר איומים ולבצע פעולות מסוכנות, שפוגעות בזכותה האיתנה של לבנון על אוצרות הנפט שלה". הוא התייחס, בין השאר, למחלוקת עם ישראל סביב הגבול הימי ובהקמת גדר ההפרדה בגבול: "אני מדגיש מהבמה הזו פעם נוספת שאנו מסרבים בתוקף לניסיון של האויב הישראלי לפגוע בריבונות לבנון ובזכות הקדושה של העם הלבנוני לנצל את משאביו הכלכליים".

בתוך כך, מתקיימים מאמצי תיווך קדחתניים בין ישראל ללבנון בנוגע למחלוקת בין המדינות סביב הגבול הימי. עוזרו של שר החוץ האמריקני, דיוויד סאטרפילד, הגיע לישראל ונפגש אתמול בפעם השנייה בתוך יממה עם השר יובל שטייניץ.

מלבד שטייניץ, סאטרפילד נפגש גם עם נציגים בכירים בצה"ל, ובהם שני קצינים בדרגת תת-אלוף: ראש החטיבה האסטרטגית, תא"ל רם יבנה, וראש החטיבה לקשרי חוץ, תא"ל ארז מייזל. בישראל הביעו אופטימיות יחסית בנוגע לפתרון המחלוקת עם לבנון, אך בביירות ממשיכים לאיים בתגובה על "התוקפנות הישראלית בגבול", להגדרתם.

עוזרו של שר החוץ טילרסון הגיע לארץ כבר ביום ראשון כדי להמשיך את המגעים בנוגע למשבר הגבול הימי עם לבנון, שעליהם פורסם בשבוע שעבר בכאן רשת ב'. לפי דיווח שפורסם בעיתון "אל-חיאת",  סאטרפילד, ששהה לפני כן בלבנון, הודה בפגישותיו בביירות בזכותה של לבנון על האזור שבלב המחלוקת.