יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס
צילום: אי-פי

אבו מאזן קרא לכינוס ועידה בינלאומית לשלום: "משא ומתן - הדרך היחידה"

יו"ר הרשות הפלסטינית אמר כי הטענה שלפיה הפלסטינים מסרבים למשא ומתן עם ישראל - שקרית. השגרירה היילי לאבו מאזן: "מוכנים לעבוד אתכם, אך לא נרדוף אחריכם"
מערכת כאן חדשות
20 בפברואר 2018
17:59

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, דחה הערב (שלישי) את הטענה לפיה הפלסטינים מסרבים לשבת לשולחן המשא-ומתן עם ישראל וקרא לכנס בקיץ ועידת בינלאומית לשלום. בנאום במועצת הביטחון של האו"ם הציע אבו מאזן כי במהלך המשא ומתן, הצדדים יפסיקו צעדים חד-צדדיים ובראשם הבנייה בהתנחלויות, תוקפא ההחלטה האמריקנית להכיר בירושלים כבירת ישראל ותבוטל ההחלטה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים.

בנאומו דחה אבו מאזן את הטענה הישראלית כי הפלסטינים מסרבים לשבת למשא ומתן עם ישראל. "אמרו שאנו מסרבים למשא ומתן. אנו סבורים שמשא ומתן היא הדרך היחידה להגיע לשלום, כיצד נסרב לכך? הדברים האלו אינן נכונים".

יו"ר הרשות הפלסטינית אמר כי "כדי להגיע לשלום, השתתפנו בוועידת מדריד ב-1990 ובהסכמי אוסלו - ההסכם הזה אישר את ההגעה להסכם של קבע. במשך שמונה חודשים שוחחנו עם ראש הממשלה הקודם אולמרט ועם נתניהו ועם קלינטון, ג'ורג' מיטשל וג'ון קרי".

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, מאזין לדברי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (צילום: אי-פי)

אבו מאזן פרס את משנתו לבסיס לכל משא ומתן בעתיד: עקרון פתרון שתי המדינות עם מזרח ירושלים כבירת פלסטין, שתחיה בשלום וביטחון לצד מדינת ישראל בקווי 1967; קבלת חילופי שטחים בשיעור קטן; ירושלים כבירת מדינת פלסטין תהיה פתוחה לכל שלוש הדתות; פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים; והבטחת ביטחון שתי המדינות וריבונותן. לדבריו, "הסכם שיושג עם ישראל יובא למשאל עם".

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף פעם נוספת את הצהרת בלפור ואמר כי בריטניה צריכה לשלם על כך. לדבריו, "הסיבה לכך שהעם הפלסטיני כבוש, היא הצהרת בלפור, שנתנה את מה שלא שייך למי שלא מגיע לו. על בריטניה לשאת באחריות האסון של ההצהרה".

יו"ר הרשות הפלסטינית התייחס גם להכרזה האמריקנית על הכוונה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, ואמר: "שוחחנו עם הנשיא טראמפ. הם הכריזו על העברת השגרירות לירושלים ואמרו כי זהו שטח של ישראל. זו היא בירתנו ואנו רוצים שתהיה פתוחה לכל האנשים. הקונגרס תופס אותנו כטרוריסטים. הם עוזרים לנו, איך אתם עוזרים לטרוריסטים אם אנחנו טרוריסטים?".

דובר הבית הלבן מסר בתגובה לכאן חדשות על נאום אבו מאזן, כי "ההכרה שירושלים קדושה ליהודים בנוסף לנוצרים ולמוסלמים היא צעד בכיוון הנכון, אבל כמו שהשגרירה היילי הזהירה, ההצגה של נקודות הדיון הישנות, וקונספטים לא מפותחים לכל אחת מסוגיות הליבה - לא יקדמו את השלום". עוד נמסר כי "אנחנו מנסים לעשות את ההפך ונמשיך לעבוד על תוכנית השלום שנועדה להועיל גם לישראלים וגם לפלסטינים. נציג אותה כשהיא תהיה מוכנה וכשהזמן יהיה מתאים".

היילי לאבו מאזן: "מוכנים לעבוד אתכם למעם השלום, אך לא נרדוף אחריכם"

שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, אמרה במועצת הביטחון כי "האו"ם עוסק יתר על המידה בנושא הישראלי-פלסטיני. זה כן נושא חשוב אך העיסוק בו הוא הוא מוטה".  לדבריה, "הבעיות של האזור גדולות יותר מהסכסוך הישראלי-פלסטיני". היילי ציינה כי למרות האיומים הרבים במזרח התיכון, "פעם אחר פעם האו"ם מתעסק בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. ישראל חיה תחת איומים ביטחוניים חסרי תקדים, אך היא מצליחה לעמוד בהם".

היילי פנתה לפלסטינים: "אסרב לקבל את עצתו של סאיב עריקת. לא אשתוק אלא אומר את האמת הקשה. ההנהגה הפלסטינית צריכה לבחור בין שתי דרכים: דרישות והסתה - דרך שתוביל לקשיים עבור הפלסטינים, או דרך של דיאלוג ופשרה. ההיסטוריה מלמדת כי ירדן ומצרים בחרו בדרך האחרונה".

לדברי היילי, "אנחנו יודעים שההנהגה הפלסטינית לא אהבה את ההחלטה שלנו להעביר את השגרירות לירושלים. אתם לא צריכים לאהוב את ההחלטה, אך החלטה זו לא תשתנה". היא ציינה כי "ארצות הברית מוכנה לעבוד עם ההנהגה הפלסטינית, אך לא נרדוף אחריכם, הבחירה היא שלחה אדוני הנשיא (אבו-מאזן)".


שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר בפתח נאומו כי אבו מאזן "בא, שם את דרישותיו על השולחן ועזב". דנון פנה לקהילה הבינלאומית: "הוא מצפה שאתם תספקו את הסחורה".

השגריר הישראלי הוסיף כי "בשנה שחלפה הפנה אבו מאזן כ-350 מיליוני דולרים מתקציב הרשות הפלסטינית למימון משכורות של מחבלים שרצחו ישראלים". לדבריו, "הסכום הזה מהווה מחצית מהסיוע הבינלאומי השנתי שהרשות מקבלת. בכסף הזה הוא היה יכול לבנות ארבעים בתי חולים ולמעלה ממאה בתי ספר מדי שנה בשנה".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב לנאום אבו מאזן ואמר: "ד״ר עבאס ומיסטר אבו מאזן, כולנו יודעים מי אתה. יד אחת משלמת משכורות למחבלים שפוגעים בישראל ולמשפחותיהם והיד השנייה מבקשת הכרה מהאו״ם".