ניצב רוני ריטמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ברקע סערת ריטמן: המשטרה תחייב פרסום שמות שוטרים שהטרידו מינית

הנחיה חדשה של המפכ"ל תסיר את החסינות משמות השוטרים שהורשעו בבית דין למשמעת, בדגש על הרשעה בהטרדות מיניות
שלי טפיירו
20 בפברואר 2018
21:38

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, הוציא הנחיה חדשה ולפיה שמם של שוטרים שהורשעו בבית הדין למשמעת, יפורסם - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. הנחיית המפכ"ל נמסרה בתגובה שמסר האגף לענייני יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, לפנייה שהפנה עורך הדין פיני פישלר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

עד כה נהנו השוטרים שסרחו מפריבלגיה של חיסיון על שמם במקרים של הרשעה בפסקי הדין שפורסמו על ידי המשטרה. כעת, שמם בפסקי הדין יהיה נגיש לציבור, בדגש על שוטרים שהורשעו בעבירות כלפי הציבור וכן שוטרים שהורשעו בבית הדין המשמעתי בהטרדות מיניות.

עם זאת, הוחלט כי לא יפורסמו שמות השוטרים במקרים הבאים: במקרים שבהם השוטר לא חויב בדין ולכן אין מקום לפרסום, במקירם שבהם השוטר הורשע במעשה שאין בו מגע ישיר עם הציבור (עבירות פנים ארגוניות), במקרים שבהם השוטר הורשע בעבירות שעבר כלפי שוטר אחר - למעט בעבירות על פי החוק למניעת הטרדות מיניות. 

לפני כחודש הודיע אלשיך לבג"ץ כי בהתאם לפסיקה בעניינו, הודיע למפקד להב 433 הפורש, ניצב רוני ריטמן, שנגדו עומדות תלונות על הטרדות מיניות כי החליט לנזוף בו. עוד ציין המפכ"ל בפני ריטמן, כי תפקידו הבא במשטרה לא יהיה מקדם וכי הנזיפה תילקח בחשבון בהתחשבות בתפקידיו העתידיים.

לכאן חדשות נודע כי עוד לפני כן, אלשיך נזף רשמית בריטמן במסגרת הליך פיקודי. לפני הנזיפה שוחח המפכ"ל גם עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ועדכן אותו בצעדים. עם זאת, לאלשיך הובהר מצד הפרקליטות כי לא ניתן להתעלם מהביקורת נגד ריטמן, וכי יהיה עליו לנקוט צעד משמעתי. גם השר ארדן אמר במהלך דיונים בנושא כי הקצין הבכיר לא יוכל להישאר בתפקידו כראש להב 433, וכי מעבר להדחה יש לנקוט גם בהליך פיקודי משמעתי.