השופטת בדימוס, הילה גרסטל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש שקל לחקור באזהרה את גרסטל אך ויתר לאור קושי משפטי

החלטת אביחי מנדלבליט שלא לחקור באזהרה את השופטת הבכירה בדימוס, נבעה מהעובדה כי אין חובת דיווח ואין חשד להפרת אמונים. גורמי אכיפה בביקורת על גרסטל: "התנהגותה מעלה שאלות"
תמר אלמוג, רועי ינובסקי
20 בפברואר 2018
21:05

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שקל לחקור באזהרה את השופטת בדימוס הילה גרסטל בעקבות אי-דיווחה על בקשת השוחד שקיבלה לכאורה - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי החשד של המשטרה, גרסטל קיבלה הצעה להתמנות לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה מיועצו של ראש הממשלה ניר חפץ ומקורבה, יועץ התקשורת אלי קמיר, זאת בתמורה לסגירת תיק המעונות נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו.

תיעוד בלעדי: הילה גרסטל לאחר פרסום החשדות: 

בסופו של דבר החליט מנדלבליט שלא לעשות זאת, בשל קושי משפטי, לפיו אין חובת דיווח ואין חשד להפרת אמונים. עם זאת, גורמי אכיפה מתחו ביקורת על גרסטל ואמרו כי "היא הבינה שיש משהו לא תקין וחמור. התנהגותה מעלה שאלות גם אם אינה פלילית".

היועמ"ש שקל לחקור באזהרה את השופטת בדימוס גרסטל, אבל הוחלט שלא לעשות זאת בגלל קושי משפטי - אין חובת דיווח ואין חשד להפרת אמונים. עם זאת, גורמי אכיפה מותחים ביקורת על גרסטל: "הבינה שיש משהו לא תקין וחמור, והתנהגותה מעלה שאלות גם אם אינה פלילית" @almog_tamar #חדשותהערב pic.twitter.com/2L3dIqHbAt

— כאן חדשות (@kann_news) 20 בפברואר 2018


היום האריך בית המשפט המחוזי בתל אביב בחמישה ימים את מעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר, החשוד גם הוא בהצעת השוחד לגרסטל. בדיון בהארכת המעצר, טענה רב-פקד עדי אדרי, חוקרת התיק בלהב 433, כי "מדובר בתיק חמור ביותר, שחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר".

לדברי החוקרת, "החשוד מכחיש את לב העבירה - משתף פעולה באופן סלקטיבי וטוען שהוא לא זוכר". היא הוסיפה כי "בית המשפט אמר שהוא במעגל השני - אנחנו חושבים שהוא בלב העבירה. הוא הביא את ההצעה אל השולחן. מדובר בהצעת שוחד. גם אם לא נענתה על פי החוק, כמוה כמתן שוחד".

קמיר חשוד כי הוא זה שתיווך את העסקה, במסגרתה פנה לכאורה חפץ לשופטת הבכירה והציע לקדם את מועמדותה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה תמורת סגירת תיק פלילי נגד שרה נתניהו. המקרה המדובר התרחש לכאורה במהלך המרוץ לתפקיד היועץ המשפטי בשנת 2015, אז כיהן בתפקיד וינשטיין עצמו.