ועדת חוק הלאום
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

בגלל אי הסכמה בקואליציה על הנוסח: נדחה הדיון על חוק הלאום

מחלוקת בין סיעות הליכוד וכולנו סביב השאלה: האם הערך היהודי בחוק גובר על הערך הדמוקרטי במקרה של התנגשות ביניהם
זאב קם
21 בפברואר 2018
11:25

מחלוקת בקואליציה על נוסח חוק הלאום הביאה לדחיית הדיון וההצבעה עליו לקריאה ראשונה, שהיו אמורים להתקיים הבוקר (רביעי) בוועדה המיוחדת בכנסת העוסקת בהכנת החוק. הוועדה אמורה הייתה להתכנס, אולם מחלוקת מתמשכת בין סיעות הליכוד וכולנו בשאלה האם הערך היהודי בחוק גובר על הערך הדמוקרטי במקרה של התנגשות ביניהם - הביאה לדחייה נוספת של הדיון.

לטענת יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, השר יריב לוין מהליכוד מתעקש שכך יהיה, ואף טען באוזניו שאחת ממטרות החוק היא לבטל או להקטין את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שעליו נשען בג"ץ בפסיקות רבות. בסיעת כולנו מסרבים לקבל את הנוסח הזה ומציעים נוסח אחר שמאזן בין הערך היהודי לדמוקרטי. לוין מצידו טוען שהנוסח שלו אושר בישיבת ראשי מפלגות, כולל בהסכמת יו"ר כולנו השר משה כחלון.


בקואליציה ביקשו לאשר את החוק לקריאה ראשונה כבר היום. זאת מכיוון שחלון ההזדמנויות הצר לאישור החוק במליאה עד תום כנס החורף יסגר בשבוע הבא. לפי שעה כאמור, לא יעלה החוק לדיון והצבעה.

באופוזיציה בירכו על ביטול הדיון. יו״ר התנועה, חברת המחנה הציוני ח"כ ציפי לבני, אמרה כי בוטלה הישיבה שהיתה אמורה לבטל את מגילת העצמאות ולשנות בימי הדמדומים של הממשלה את אופי המדינה. "מי שניסה להשתלט במחשכים על כל מוסדות הדמוקרטיה, רוצה לבטל את הדמוקרטיה עצמה. אין להם מנדט״.

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר כי קורסים הניסיונות להסיח את דעת הקהל מפרשות השחיתות של נתניהו. "אנחנו יודעים שזה עדיין לא הסוף, כי גזענות והסתה תמיד היו מפלטם של המושחתים. כראש ממשלה חשוד, נתניהו הוא מסוכן במיוחד - וזו סיבה נוספת מדוע צריך להביא את כהונתו לסיום באופן מיידי".

 

החוק אושר בכנסת בקריאה טרומית בחודש מאי האחרון, ברוב של 48 תומכים לעומת 41 מתנגדים. הצעת חוק הלאום מבקשת לעגן בחוק יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת אופייה כ"יהודית ודמוקרטית".

מעבר לעיגון מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, נזכרים בהצעת החוק סמלי המדינה, מעוגנת ההכרה בירושלים כבירת ישראל, ובשפה העברית כשפה הרשמית. במקביל להכרה בזכות השבות והקשר עם יהודי התפוצות, נקבע כי יש לתת זכות לשימור המורשת של כל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום, וכן לשמירה על המקומות הקדושים לכל הדתות.