הרמטכ"ל גדי איזנקוט
צילום: פלאש 90

איזנקוט: "החזרת גופות המחבלים הייתה טעות, הלקחים הופקו"

הרמטכ"ל התייחס בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני להשבת גופות שני המחבלים בסוף השבוע האחרון, והדגיש: "מי שמאשר זאת הוא לא צה"ל, אלא הדרג המדיני". לשכת ליברמן בתגובה: "מקבלים את דבריו"
גילי כהן
21 בפברואר 2018
15:11

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, התייחס היום (רביעי) בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני להחזרת גופות שני המחבלים לידי הפלסטינים ביום שישי האחרון, והגדיר אותה "טעות, שהופקו ממנה הלקחים". הגופות שהוחזרו הן של נימר ג'מל מבית סוריק, שרצח בספטמבר שלושה ישראלים בהר אדר, ושל חמזה אזמארה מחלחול, שביצע פיגוע דקירה בכרמי צור לפני כשבועיים.

למרות טענתו כי מדובר היה בטעות, איזנקוט הדגיש בישיבת הקבינט כי "מי שמאשר את החזרת גופות המחבלים – הן ביום שישי האחרון, והן ביתר החזרת הגופות שבוצעו עד כה, שהיו גם הן בימי שישי בשעות הצהריים - הוא הדרג המדיני, ולא צה"ל עצמו". בלשכתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שם אישרו את החזרת הגופות ביום שישי, מסרו בתגובה לדברי איזנקוט כי "הרמטכ"ל הבהיר את הדברים והשר מקבל אותם".

בעקבות החזרת גופתו של המחבל מהר אדר, השבוע פנתה משפחתו של סגן הדר גולדין לבג"ץ בבקשה להוסיף לעתירה שלה נגד החזרת גופות מחבלי חמאס גם בקשה להורות לממשלה להסביר מדוע היא לא מיישמת את החלטת הקבינט שלא להחזיר גם גופות מחבלים שביצעו פיגוע חריג בחומרתו. המשפחה האשימה כי בא כוח המדינה הכריז כי תיתכן מעין "הודעה מוקדמת" לעותרים על שינוי במדיניות החזרת הגופות, אך לדבריה, ההבטחה הופרה.

צור גולדין, אחיו של  הדר, אמר השבוע בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' כי "הממשלה עושה כל שהיא יכולה כדי להפסיד כל סבב לחמאס. חמאס צריך להבין שהוא משלם מחיר כבד מאוד בכל יום שהם מחזיקים ששבויים ונעדרים. הדבר הזה לא קורה. המדינה הוכיחה שהיא כמעט ואינה כלום עושה בעניין".

האזינו לראיון עם אחיו של הדר גולדין בקלמן-ליברמן:

"עוד טרם יבשה הדיו על פרוטוקול הדיון, ובטרם נמסרה לעותרים החלטת בית המשפט, והנה נודע לעותרים כי ביום המחרת, יום שישי, דקות לפני כניסת השבת, החזירה המדינה את גופתו של נימר ג'מאל מהכפר בית סוריכ שביצע את הפיגוע המזוויע ביישוב הר אדר...", נכתב בפניית משפחת גולדין לבג"ץ. "מדובר באחד הפיגועים הקשים שידעה ישראל במהלך השנה האחרונה, פיגוע שארגון חמאס מיהר להגדירו כ'פעולה הרואית שפותחת פתח חדש באינתיפאדה'".

"פיגוע זה, על נסיבותיו המיוחדות, הוא ללא ספק 'אירוע טרור חריג'. החזרת הגופות נעשתה אפוא – תחת המסווה של 'רגע לפני כניסת השבת', מן הסתם כדי למנוע את יידוע הציבור והתנגדות העותרים – בניגוד להחלטת הקבינט ולהצהרה בא כוח המדינה שנאמרה שעות ספורות לפני כן בבית המשפט העליון. מעשה זה של המדינה, החזרת גופות 'במסתרים' כדי למנוע ביקורת שיפוטית וציבורית, מצטרף להחזרת גופות נוספות של מחבלים שעל פניהן עומדות כולן בניגוד להחלטת הקבינט".

ביום שני נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, קיבלה את בקשת המדינה והורתה לקיים דיון נוסף בפסיקת בג"ץ שלפיה למדינה אין סמכות להחזיק גופות של מחבלים לצרכי מיקוח. חיות קבעה עוד כי הגופות לא יוחזרו בינתיים עד לקבלת הכרעה. הדיון הנוסף יתקיים בחודש יוני בהרכב מורחב של שבעה שופטים, בראשות הנשיאה חיות.

לפי הפסיקה הראשונה של בג"ץ מחודש דצמבר שעבר, למדינה אין סמכות חוקית להחזיק בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן. השופטים קיבלו ברוב של שניים מול אחד את העתירה שהגישו משפחות מחבלים, שגופותיהם מוחזקות בישראל, וקבעו כי "מדינת ישראל, כמדינת חוק, לא יכולה להחזיק בידיה גופות לצורכי משא ומתן, בשעה שאין חוק מופרש שמאפשר לה לעשות זאת". בג"ץ הקציב למדינה חצי שנה לעגן את הסמכות בחוק, אחרת יורה על החזרת הגופות למשפחותיהם.