כוח מג"ב בחברון
צילום: וויסאם האשלמון, פלאש 90

אמנסטי: ישראל כובשת, מפרה זכויות אדם, ונוקטת ענישה קולקטיבית

ארגון זכויות האדם פרסם את הדוח השנתי שלו והפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל. לטענתו, המדינה הורגת ילדים ללא משפט ומשתמשת בכוח מוגזם נגד מפגינים. משפטו על אלאור עזריה צוין לטובה
ערן סיקורל
22 בפברואר 2018
08:12

ארגון זכויות האדם "אמנסטי" פירסם הבוקר (חמישי) את הדוח השנתי שלו, והאשים את ישראל בהמשך הכיבוש בשטחים. בנוסף לכך הגדירו בארגון את המצור על עזה עונש קולקטיבי שגורם למשבר הומניטרי. מנגד, משפטו של החייל אלאור עזריה צוין לטובה בדו"ח, אך הודגש כי גזר דינו לא משקף את חומרת מעשיו.

"אמנסטי" קבע כי בשנה האחרונה המשיכה ישראל להרחיב את ההתנחלויות, והגבילה באופן חמור את חופש התנועה של הפלסטינים. על פי הדוח, המדינה הרסה יותר מ-400 בתים של פלסטינים והותירה 600 מהם ללא קורת גג. הארגון הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל על הרג פלסטינים ללא משפט, כולל ילדים, ובמעצרים מנהליים של מאות פלסטינים. לדבריו 6,100 פלסטינים נמצאים בבתי הכלא הישראליים, כ-440 מתוכם במעצר מנהלי.

בדוח מפורט כי בשנה האחרונה נהרגו 14 ישראלים באירועי דקירה ודריסה ובצד הפלסטיני 76, כמה מהם, לטענת הארגון, נורו למרות שלא היוו סכנה לחיי אדם. ב"אמנסטי" גם מאשימים את ישראל בשימוש מופרז בכח נגד מחאות הפלסטינים בהר הבית.

בנוסף לכך, נטען בארגון כי יותר מ-23,000 פלסטינים עדיין לא הצליחו לשוב לבתיהם בעזה, מהם נמלטו במהלך מבצע צוק איתן. לדברי "אמנסטי", הרשויות בישראל נוקטות צעדים כדי להגביל פעילי זכויות אדם.