הלוויה בעזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

ביום ראשון: הצעת חוק נגד החזרת גופות מחבלים תגיע לוועדת השרים

ברקע השבת שתי הגופות בסוף השבוע האחרון ופסיקת בג"ץ בנושא, ההצעה של ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו תעלה לדיון בכנסת
זאב קם
22 בפברואר 2018
09:38

הצעת חוק האוסרת על החזרת גופות של מחבלים המוחזקות בישראל, שיזם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), תידון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה. כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב'.

על פי ההצעה, ישראל לא תחזיר לפלסטינים גופות של מחבלים כל עוד ישראלים או גופות של ישראלים מוחזקים בידי ארגוני טרור. בפסיקה של בג"ץ בנושא, הוא הבהיר כי הכנסת נדרשת להעביר חוק מפורש כדי למנוע החזרה של גופות.

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, התייחס אתמול בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני להחזרת גופות שני המחבלים לידי הפלסטינים ביום שישי האחרון, והגדיר אותה "טעות, שהופקו ממנה הלקחים". לצד זאת, הוא הדגיש כי הדרג המדיני הוא שמאשר את המהלך.

הגופות שהוחזרו בסוף השבוע הן של נימר ג'מל מבית סוריק, שרצח בספטמבר שלושה ישראלים בהר אדר, ושל חמזה אזמארה מחלחול, שביצע פיגוע דקירה בכרמי צור לפני כשבועיים ופצע מאבטח באורח קל. בלשכתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שם אישרו את החזרת הגופות ביום שישי, מסרו בתגובה לדברי איזנקוט כי "הרמטכ"ל הבהיר את הדברים והשר מקבל אותם".

בעקבות החזרת גופתו של המחבל מהר אדר, השבוע פנתה משפחתו של סגן הדר גולדין לבג"ץ בבקשה להוסיף לעתירה שלה נגד החזרת גופות מחבלי חמאס גם בקשה להורות לממשלה להסביר מדוע היא לא מיישמת את החלטת הקבינט שלא להחזיר גם גופות מחבלים שביצעו פיגוע חריג בחומרתו. המשפחה האשימה כי בא כוח המדינה הכריז כי תיתכן מעין "הודעה מוקדמת" לעותרים על שינוי במדיניות החזרת הגופות, אך לדבריה, ההבטחה הופרה.

ביום שני נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, קיבלה את בקשת המדינה והורתה לקיים דיון נוסף בפסיקת בג"ץ שלפיה למדינה אין סמכות להחזיק גופות של מחבלים לצרכי מיקוח. חיות קבעה עוד כי הגופות לא יוחזרו בינתיים עד לקבלת הכרעה. הדיון הנוסף יתקיים בחודש יוני בהרכב מורחב של שבעה שופטים, בראשות הנשיאה חיות.

לפי הפסיקה הראשונה של בג"ץ מחודש דצמבר שעבר, למדינה אין סמכות חוקית להחזיק בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן. השופטים קיבלו ברוב של שניים מול אחד את העתירה שהגישו משפחות מחבלים, שגופותיהם מוחזקות בישראל, וקבעו כי "מדינת ישראל, כמדינת חוק, לא יכולה להחזיק בידיה גופות לצורכי משא ומתן, בשעה שאין חוק מופרש שמאפשר לה לעשות זאת". בג"ץ הקציב למדינה חצי שנה לעגן את הסמכות בחוק, אחרת יורה על החזרת הגופות למשפחותיהם.