חברי הוועדה לבחירת שופטי בית המשפט העליון

הוועדה לבחירת שופטי העליון מתכנסת, ח"כ קורן: "הגעתי עם אג'נדה ברורה"

המועמדים הבולטים להיכנס לבית המשפט העליון הם פרופסור אלכס שטיין, והשופטים שאול שוחט ועופר גרוסקופף. לפי ההערכות אם שטיין, שאותו מקדמת שרת המשפטים שקד, לא ייבחר - ההחלטה תידחה
אמוץ שפירא ומערכת כאן חדשות
22 בפברואר 2018
10:49

הוועדה לבחירת שופטים מתכנסת היום (חמישי) כדי לבחור שני שופטים חדשים לבית המשפט העליון. השופטים שייבחרו יחליפו את יורם דנציגר ואורי שוהם, שצפויים לפרוש בסוף החודש. בין המועמדים המובילים נמצא פרופסור אלכס שטיין, אותו מקדמת יושבת ראש הוועדה ושרת המשפטים איילת שקד; והשופטים שאול שוחט ועופר גרוסקופף. לפי ההערכות, אם לא יהיה רוב לבחירת שטיין, תדחה השרה שקד את הבחירה.

חברי הוועדה לבחירת שופטים, היום

בבחירות השופטים לבית משפט השלום בירושלים נבחרה עו"ד חוי טוקר שעשתה היסטוריה. טוקר, שעובדת בפרקליטות המדינה, תהיה האישה החרדית הראשונה שתתמנה להיות שופטת.


שקד אמרה היום עם כינוס הוועדה כי "כל 24 המועמדים הם מעולים, ואני בטוחה שנבחר את השניים המתאימים ביותר. אין דבר משמח יותר מכך שהיום אנחנו עוסקים במינוי שופטים לכלל הערכאות במדינת ישראל הריבונית. מלבד שני השופטים שייבחרו לעליון, נבחר גם 26 שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום ולבתי הדין לעבודה. ביחד הם ימקסמו את השירות שבתי המשפט מעניקים לאזרח".

חברת הכנסת נורית קורן (הליכוד), החברה בוועדה למינוי שופטים, הדגישה כי "המועמדים צריכים להיות מקצועיים ואנושיים". בראיון לשלום קיטל ודנה וייס בכאן רשת ב' היא סיפרה על ההכנות לקראת כינוס הוועדה: "יש הסכמות לגבי המועמדים. כל אחד מביא את המועמד שלו ורוצה שהוא יזכה, זה מאוד דינאמי. הגעתי לוועדה עם אג'נדה ברורה".

הראיון המלא של ח"כ קורן בכאן רשת ב': 

"לא הסתכלתי על המוצא שלהם", הדגישה חברת הכנסת בהתייחס לשאלה מדוע המועמדים המובילים הם גברים אשכנזים. "כל מי שנכנס לרשימה הוא ראוי ואיכותי. היו לי מועמדים שרציתי להכניס לרשימה וסורבתי".

על הטענות שאין אישה ברשימה הסבירה קורן: "אני מאוד רוצה שתהיה אישה, ואני אעשה מה שאני יכולה. אבל אנחנו צריכים אישור של שבעה חברי ועדה. אני מציעה לנשים שחושבות שהן מתאימות למשרה לבוא ולהגיש קורות חיים, אני לא יכולה לשלוף אותן ממקום שהן נמצאות".

"אלכס שטיין מנסה לקבל את מקומו בעליון מתוך מרמה"

בתוך כך, פנתה החוקרת והמרצה ד"ר אורית קמיר לוועדה למינוי שופטים נגד מינוי אלכס שטיין, בטענה כי הוא התנכל לה בגלל החוק למניעת הטרדות מיניות. בראיון לתכנית "הבוקר הזה" עם דב גיל-הר בכאן רשת ב' הסבירה קמיר: "אתמול בלילה ראיתי את תשובתו של אלכס שטיין לוועדה, שבגללה החליטו לא לזמן אותי. כתבתי לוועדה שעל סמך המכתב הזה חובה על שרת המשפטים ועל נשיאת העליון לפנות למשטרה על קבלת דבר במרמה מצד אלכס שטיין".

קמיר הוסיפה כי שטיין "מנסה לקבל את מקומו בבית המשפט העליון מתוך מרמה מובהקת של הוועדה. הוא טוען טענות שקריות כדי להשיג את תפקידו. מעולם לא ניסיתי לשכנע את עורכת כתב העת 'משפטים' להגיש תלונה כוזבת על הטרדה מינית כמו שטענו". בתוך בג"ץ דחה על הסף את העתירה שהגיש אדם בשם יהודה דרורי נגד בחירתו של פרופסור אלכס שטיין.