ראש להב 433 לשעבר מנשה ארביב
צילום: פלאש 90

מפקד להב 433 לשעבר מנשה ארביב הורשע בהסדר טיעון

כתב האישום המתוקן מייחס לארביב אי-מילוי הוראה במקום מרמה והפרת אמונים, אחרי שלא דיווח למפקדיו על הקשר שלו עם הרב יאשיהו פינטו. עונשו עדיין לא נקבע
שלי טפיירו
22 בפברואר 2018
11:59

ראש יחידת להב 433 לשעבר, ניצב בדימוס מנשה ארביב, הורשע היום (חמישי) במסגרת הסדר טיעון בפרשת הרב יאשיהו פינטו. במסגרת ההסדר עם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), כתב האישום שייחס לארביב מרמה והפרת אמונים תוקן משמעותית, ובית משפט השלום בראשון לציון הרשיע אותו בסעיף של אי-מילוי הוראה.

ניצב בדימוס מנשה ארביב (צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90)

ארביב הואשם לפני כשנה במרמה והפרת אמונים בעקבות עדותו של הרב יאשיהו פינטו, שלפיה פנה לרב בבקשות עזרה שונות. עוד נטען בכתב האישום כי ארביב נמנע מלדווח לגורמים הרלוונטיים במשטרה על הקשר שבו היה מצוי עם הרב, אף על פי שהיה מחובתו לעשות כן.

הניצב בדימוס הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, שאושר על ידי פרקליט המדינה, והורשע בפני השופטת עינת רון. ההסדר לא כולל הסכמה בנוגע לעונש שיוטל עליו, והוא יימסר במועד אחר.

המעשים שמוזכרים בכתב האישום התרחשו בין השנים 2013-2010, כשארביב שימש כנציג המשטרה בארצות הברית וכסגן מפקד מחוז תל אביב. מהאישום עולה כי ארביב ביקש מפינטו לעזור לבנו למצוא עבודה בארצות הברית בתחום היהלומים. בנוסף, ניסה לרתום את הרב לעזור לו להוציא ויזה לאשתו.

עוד צוין באישום כי הרב פינטו הציע לארביב סיוע כספי בשל משבר שאליו נקלע ביחסיו עם אשתו. מפקד להב 433 לשעבר לא דיווח לממונים עליו על הקשר עם פינטו, אף על פי שעודכן מהארץ על חקירה בנוגע לעמותת "חזון ישעיה" שהקים. ארביב קיבל דיווח על התקדמות החקירה ואף התבקש לסייע בקידום חיקור דין בארצות הברית, אך לא חשף את קשריו עם הרב פינטו ואנשיו.

על רקע החקירה סביב העמותה, התקיימה פגישה בין פינטו לארביב, שבה ביקש ממנו הרב לשוחח בדחיפות עם האחראי על החקירה, ניצב בדימוס יואב סגלוביץ', כדי להפסיקה. בנוסף, הציע לו 60 אלף דולר. ארביב סירב, אך לא מסר דיווח על הצעת השוחד לאיש.