הפגנת שוהי חולות מול כלא סהרונים
צילום: אלעד שאול זמיר

כ-800 מבקשי מקלט מחולות הפגינו נגד הגירוש: "אנחנו לא פושעים"

המפגינים מחו על כליאתם של ראשוני המועמדים לגירוש, שסירבו לעזוב את ישראל ביום שלישי. אחד מהם טען: "שלחו אנשים לכלא בלי בגדים"
נופר משה ואסף פוזיילוב
22 בפברואר 2018
12:58

כ-800 מבקשי מקלט ממתקן הכליאה חולות הפגינו היום (חמישי) מול כלא סהרונים שבנגב, במחאה על הכליאה של ראשוני המועמדים לגירוש שסירבו לעזוב את ישראל ביום שלישי האחרון. המפגינים קראו, בין השאר, "אנחנו לא פושעים". שוהי המתקן גם מקיימים שביתת רעב זה היום השלישי.


שוהי מתקן חולות היו הראשונים לקבל את מכתבי הגירוש, שמקצים להם חודש בלבד לעזוב את ישראל מרצון. לפני כשבועיים החלה רשות האוכלוסין לחלק מכתבים דומים גם ליתר מבקשי המקלט מאפריקה השוהים בארץ. בתחילת חודש אפריל צפויה הממשלה להתחיל בהפעלת סנקציות ולכלוא את מי שלא יעזבו את ישראל.

בשירות בתי הסוהר מסרו בתגובה להפגנה של שוהי חולות ולשביתת הרעב: "חולות הוא מתקן פתוח והשוהים בו רשאים לצאת מהמתקן כרצונם. כמו כן, השוהים במתקן מחזיקים מוצרי מזון בחדרים, כך שיש להם מזון זמין. שוהה שלא נכנס לחדר האוכל לא מוגדר פורמלית על ידי שב״ס כשובת רעב".

ההפגנה מול כלא סהרונים, היום (צילום: רותי קליין)

(צילום: אלעד שאול זמיר)

(צילום: אלעד שאול זמיר)

גם 12 העצורים בכלא סהרונים הצטרפו לשביתת הרעב של שוהי חולות. המוקד למען פליטים ומהגרים דיווח כי הגיעו אליו עדויות על בידוד של שובתי הרעב והפעלת לחץ על ידי סוהרי השב"ס, אך עד כה לא ידוע על אף שובת רעב שנלקח לבידוד.

אחד המפגינים ממתקן חולות, עבדת שמאעיל מאריתריאה, סיפר: "עד כה 12 בני אדם קיבלו צווי גירוש. לא נתנו להם לקחת את החפצים שלהם. חלקם נשלחו פתאום לכלא סהרונים אפילו בלי הבגדים. אזרחי ישראל צריכים להבין שאנחנו כאן בגלל שאנחנו פליטים". בשב"ס מסרו בתגובה כי המועמדים לגירוש הועברו עם הציוד שלהם מחולות לסהרונים. מרשות ההגירה נמסר: "אנו מבצעים החלטות ממשלה".

לפני כשבועיים הפגינו אלפי מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה מול שגרירות רואנדה בהרצליה נגד כוונת ממשלת ישראל לגרשם למדינה האפריקנית. המפגינים הגיעו כשפניהם צבועים בלבן, והחזיקו שלטים שעליהם היה כתוב בין השאר: "אם הייתי לבן עדיין הייתי מגורש אל מותי?". 

בתחילת החודש נחשפו בכאן 11 הקלטות שבהן נשמעת סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, מסבירה לראש הממשלה כי מתווה גירוש המסתננים אינו עונה על דרישות בית המשפט העליון. חוטובלי ציטטה בישיבת הליכוד דברים של מנכ"ל משרד החוץ, שמהם עולה עמדה שונה מזו הרשמית של המדינה, שטוענת כי הוצאת המסתננים מאפריקה מתבצעת בהתאם להחלטות בג"ץ.