המלחמה הסודית שמאחורי פריחת הכלניות המרהיבה בדרום הארץ

גם אתם הצטלמתם לאחרונה על רקע מרבדי הכלניות בדרום אדום? מה שהתמונות שלכם לא מספרות זה את סיפור המלחמה שהכלניות מנהלות על שטחן כדי שהישראלים יוכלו להנות מהתופעה. צפו
שרון וכסלר
22 בפברואר 2018
18:51

עכשיו זו העונה שבה כולם מפציצים את הווטסאפ המשפחתי בתמונות מדרום אדום. אך מעטים יודעים מה עומד מאחורי מרבדי הכלניות המדהימים שממלאים את דרום הארץ. מדובר במלחמה עיקשת על שטח.

כמו בכל מלחמה, גם כאן יש שני צדדים - הגאוטיפים והעשבוניים. אל קבוצת הגאוטיפים שייכות הכלניות שכולנו אוהבים לצלם. מדובר בצמח בעל איבר אגירה תת-קרקעי הנושא את ניצני ההתחדשות שלו מתחת לפני הקרקע ובתקופת החורף הגבעולים, העלים והפרחים יוצאים אל פני הקרקע. בקבוצת העשבוניים נמצאים צמחים כמו מקור החסידה, החרדל והחלנית, הידוע יותר בתור החובזה. העשבוניים הם עשבייה חד שנתית, המופיעה אחרי גשמי החורף, בדיוק בזמן של הכלניות. ופה מתחיל הקרב. 

כדי לנצח במלחמה הכלניות פונות לגורם שלישי - כבשים. הכבשים הן למעשה המכסחת של הטבע ומתברר שיש להן חיבה מיוחדת לעשבוניים בעוד שהגאופיטים ממש לא מעניינים אותן, בעיקר לא כשהעשבוניים בשטח. כדי ליצור ולשמר את השטיחים האדומים של הכלניות - כל רועה צאן באזור מקבל היתר רעייה.

ההיתר כולל תאריכים ברורים מראש של כניסה ויציאה מאזורי רעייה מוגדרים. שטחי הרעייה שניתנים על ידי הרשויות הם אזורי הטיול המבוקשים בעונת הפריחה. עדרים שלמים חולשים על השטח, הצאן אוכל את העשבוניים בלבד ובכך נסללת הדרך אל הניצחון: יותר מים ויותר שטח עבור הכלניות להתרבות בפחות מאמץ.