שרת המשפטים איילת שקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים: הסתיים המהלך שהתחלתי לשינוי פני העליון

לאחר בחירת שני שופטים נוספים אומרת שרת המשפטים כי הם חלק מהמהלך להחזרת בית המשפט לתפקידו החשוב כל כך: פירוש הנורמה שקבע המחוקק ולא החלפתה. פרופ' שטיין: אשרת את אזרחי המדינה ואת מערכת המשפט שלה בכל מאודי
אמוץ שפירא
23 בפברואר 2018
08:13

שרת המשפטים איילת שקד אומרת כי עם בחירתם של השופטים אלכס שטיין ועופר גרוסקופף מסתיים המהלך שהחלה לפני כשנה לשינוי פני בית המשפט העליון. "הם חלק מהמהלך להחזרת בית המשפט לתפקידו החשוב כל כך: פירוש הנורמה שקבע המחוקק ולא החלפתה. שטיין וגרוסקופף הם עילויים משפטיים שאין חולק על רמתם. אני מודה לנשיאה חיות ולחברי הוועדה על עבודתם המסור", צייצה השרה שקד בחשבון הטוויטר שלה".


חבר הוועדה לבחירת שופטים רוברט אילטוב מישראל ביתנו אמר בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי כל המועמדים היו מעולים אך שטיין וגרוסקופף היו בפער רציני מעל שאר המועמדים. גם אילטוב דיבר על שינוי פני בית המשפט העליון: "אנו מביאים בית משפט שמרן כפי שצריך להיות ולא אקטיביסטי. אני מקווה שהמהלך ימשך".

פרופסור אלכס שטיין אחד משני המועמדים שנבחרו אתמול לכהן בבית המשפט העליון אמר היום (שישי) לכאן רשת ב' לאחר בחירתו: "אני מקבל את המינוי כשופט בית המשפט העליון בענווה ואושר אינסופי.  עבורי זאת שליחות ומלאכת קודש. אשרת את אזרחי המדינה ואת מערכת המשפט שלה בכל מאודי".

הוועדה לבחירת שופטים בחרה אמש בתום כשבע שעות דיון בפרופ' אלכס שטיין ובשופט עופר גרוסקופף, לכהונת שופטי בית המשפט העליון . השניים יחליפו את השופטים יורם דנציגר ואורי שהם הפורשים מכהונתם בקרוב.

שטיין, בן 60, היה מועמדה של שרת המשפטים איילת שקד. הוא נולד בברית המועצות ועלה לישראל בגיל 16. התגייס לחיל הקשר והאלקטרוניקה בצה"ל, למד משפטים באוניברסיטה העברית והתמחה אצל שופט העליון מנחם אלון ובמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. בשנת 2004 הוא עבר להתגורר בארצות הברית, החל ללמד משפטים בניו יורק ולפני כשנתיים עבר ללמד בבית הספר למשפט בברוקלין.

בשנת 1991 שטיין הצטרף לסגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא מתמחה בדיני ראיות, דיני נזיקין ורשלנות רפואית. ב–1998 כתב יחד עם פרופ' אריאל פורת ספר הנחשב פורץ דרך בתחום דיני הנזיקין ופרסם עד כה למעלה מ-60 מאמרים.

עופר גרוסקופף, בן 48, הוא בוגר אוניברסיטת הרווארד במשפטים, והיה מרצה בכיר במכללה למנהל ופרופסור חבר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. בשנת 2009 מונה לכהונת שופט בבית המשפט המחוזי בלוד. הוא חיבר שני ספרים, פרסם למעלה מ-25 מאמרים בארץ ובחו"ל ומתמחה במשפט הכלכלי ובתביעות ייצוגיות. גם לפני שנתיים נכלל שמו ברשימת המועמדים לבית המשפט העליון אך לבסוף הוא לא נבחר.