משה לדור
צילום: אורי לנץ, פלאש 90

הפרקליט לשעבר לדור: היועמ"ש צריך להאיץ הטיפול בתיקי נתניהו

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור סבור כי המצב שבו ראש ממשלה מכהן מנהל במקביל הגנה משפטית על עצמו, הוא בלתי נסבל וצריך להיפסק מהר ככל האפשר
מערכת כאן חדשות
24 בפברואר 2018
10:59

"היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות חייבים להחיש מאוד את קצב הטיפול והסקת המסקנות ולעסוק בתיקי נתניהו יומם ולילה", כך אמר היום (שבת) פרקליט המדינה לשעבר בראיון בתכנית יומן השבוע בכאן רשת ב'. לדור הוסיף כי המצב שבו ראש ממשלה מכהן צריך לנהל גם מערכה משפטית הוא בלתי נסבל וצריך להיפסק כמה שיותר מהר.

"בפרשות כאלה תמיד צריך להיות יעד של המערכות לזרז ולהחיש את התהליכים. לראשונה אנחנו נפגשים עם ראש ממשלה מכהן, שבעת כהונתו צריך לתפקד גם כראש ממשלה במדינה מאוד לא פשוטה ובמקביל לנהל חמ"ל נוסף של ההגנה על עצמו מפני החשדות. זה דבר בלתי נסבל ולזה צריך לגרום להיפסק כמה שיותר מהר".

פרקליט המדינה לשעבר אמר כי "אם אין דרך משפטית לעשות כך ויכולה להתעורר בעיה בנושא, שהיא גם פוליטית וגם עוברת בבג"ץ, אם יוגש. אין לי ספק שהיועץ המשפטי לממשלה ומערכת האכיפה בכללותה, הפרקליטות והמשטרה, צריכים להחיש בצורה בלתי רגילה את קצב הטיפול והסקת המסקנות".

"מערכת האכיפה איננה מגלה רפיון אל מול חשדות ותופעות של שחיתות שלטונית. במקביל, אני מוטרד מאוד, כמו כל אדם הגון שנחשף לידיעות שמתפרסמות, אפילו מדי יום ומדי שעה, על שחיתות עמוקה אפשרית לפי החשדות, והיום לפי מסקנות בחלק מהתיקים של המשטרה. שחיתות כמעט מבהילה".

לדור אמר כי הוא מודאג מאוד מן התופעה של פיזור מסרים כוזבים שמטרתם לפגוע באמון הציבור במערכות אכיפת החוק. לדבריו, דווקא מי שאמורים להגן על המערכות האלה, פוגעים קשה באמון בהן וביכולתן לתפקד כראוי. בהקשר זה ציין כי, "לציבור אין כלים משמעותיים להעריך מהו סיפור האמת. על כך מבוססת האסטרטגיה כדי להדוף את המשמעויות של חשיפת הפרשות, זאת תופעה מאוד מדאיגה".