הפצצות באל ר'וטה, אתמול
צילום: אימג'סאט

לווין ישראלי חשף מטוסים רוסים מתקדמים בסוריה

כלי תקשורת ערביים ורוסיים דיווחו כי עוד שני מטוסי חמקן רוסיים מסוג סוחוי 57 נחתו ביממה האחרונה בנמל התעופה הצבאי חמיימים שבמערב סוריה. בכך הגיע לארבעה מספר המטוסים, שטרם נכנסו לפעילות מבצעית. ברקע, הצבעת מועצת הביטחון על הפסקת אש במדינה נדחתה בשל חילוקי דעות
ערן זינגר וענבל תמיר
24 בפברואר 2018
12:16
עודכן ב 17:33

רוסיה הציבה מטוסי חמקן מתקדמים מסוג סוחוי 57 בשדה התעופה חמיימים שבמערב סוריה, כך מראים צילומי לוויין שפירסמה היום (שבת) חברת תצלומי הלוויין הישראלית אימג'סאט. מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת ערביים ורוסיים כי עוד שני מטוסי חמקן רוסיים מסוג סוחוי 57 נחתו ביממה האחרונה בנמל התעופה הצבאי חמיימים. בכך הגיע לארבעה מספרם של המטוסים המתקדמים האלה, שטרם נכנסו לפעילות מבצעית. אתר החדשות "רוסיה היום" דיווח כי המטוסים נשלחו לסוריה כדי לבחון את מערכות המכ"ם המתקדמות שלהם. גורם בפרלמנט הרוסי אמר לאתר כי שליחת המטוסים נועדה להעביר מסר מרתיע ל"מדינות שכנות שמטוסיהן חגים בשמי סוריה".


ברקע, מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להצביע הערב על הצעת החלטה בעניין הפסקת אש בסוריה ל-30 יום. חילוקי דעות בין חברות המועצה הביאו לדחיית ההצבעה שהייתה אמורה להתקיים אמש.

גורמי אופוזיציה מדווחים כי גם אתמול תקפו מטוסי המשטר באיזור אלרוטה, זה היום השביעי ברציפות. המרכז הסורי לזכויות אדם, הממוקם בבריטניה, דיווח כי 500 בני אדם, בהם 121 ילדים נהרגו בתקיפות המשטר מתחילת השבוע. יותר מ-2,200 בני אדם נפצעו בהפצצות.

מועצת הביטחון הייתה אמורה להתכנס אתמול ולהצביע על הצעת החלטה הקוראת להספקת אש בת 30 יום כדי לאפשר אספקת סיוע ופינוי של אזרחים הפצועים קשה. ההצבעה נדחתה להיום בערב, בזמן שרוסיה והמערב מתקוטטים על הניסוח. המובלעת מוקפת באזורים שבשליטת כוחות המשטר ו-400 אלף תושביה לא מסוגלים להימלט מהמצור הקטלני. רוסיה לוחצת לנסיגה מתואמת של לוחמי המורדים ומשפחותיהם, כפי שקרה בחלב בדצמבר 2016, אולם שלוש קבוצות המורדים, השולטות במובלעות מסרבות.

צפו בהרס שגרמו הפצצות משטר אסד באלרוטה


מוסקבה, שהתערבה צבאית בתמיכה במשטר הסורי ב-2015, הכחישה מעורבות ישירה בהפצצות במובלעת המזרחית, הנמצאת במצור של הצבא הסורי מאז 2013. נשיא ארצות הברית דונלד טרמאפ, גינה את רוסיה ואמר אתמול כי פעולותיה האחרונות בסוריה הן "חרפה".