הלווית הרב עובדיה יוסף
צילום: פלאש 90

רבבות ליוו למנוחות את הרב שמואל אוירבך: "אבד חסיד מן הארץ"

עשרות אלפים השתתפו במסע הלוויה של מנהיג הפלג הירושלמי. כבישים רבים נחסמו בבירה
משה שטיינמץ ואוריה אלקיים
25 בפברואר 2018
09:42
עודכן ב 13:43

עשרות אלפי אנשים ליוו למנוחות היום (ראשון) את הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הירושלמי, בהלוויתו בהר המנוחות בגבעת שאול בירושלים. בשכונת שערי חסד ספדו לו בני משפחתו ומכריו מראשי הפלג הירושלמי. בעקבות ההלוויה ההמונית נחסמו כבישים רבים בבירה ושיבושי תנועה כבדים הורגשו בעיר. 

הרב ישראל יצחק קלמנוביץ ממקורבי הרב אוירבך ומהבולטים ברבני הפלג אמר: "שנזכה להמשיך בדרכו של ראש הישיבה כנגד אלו הרוצים לבטל את התורה ושיתבטלו כל הגזירות". עוד הוסיף הרב קלמנוביץ': "להתנתק מהם ומממונם לגמרי ולילך בדרכי החזו"א הבריסקער רב שהוא נמשך והלך אחר דרכו. להתחזק בלי שום פשרות כלל וכלל בלי להתקרב אליהם. לעשות מלחמה בעמלק בכל הכוח. הפטירה הייתה בשבת קודש זכור, בה אנו מקיימים את המצווה של זכירה".

הרב מרדכי אוירבך, רב קהילת "אביר יעקב" בתל אביב ואחיו של הרב שמואל אוירבך אמר כי "השמים בוכים. אבד חסיד מן הארץ". ראב"ד "העדה החרדית" הרב משה שטרנבוך ספד בדמעות ואמר "אבד חסיד מן הארץ. זה מתנה שהקב"ה נתן לנו. כזה גאון וכזה צדיק". 

הרב הספרדי הראשי לשעבר שלמה עמר אמר לאסתי פרז בתכנית 'בחצי היום' בכאן רשת ב' כי "הגדלות מצד הרב אוירבך, שהיה אחד מהכי גדולים בדורנו, הייתה שכל התורה מונחת בכיסו: גם בתורה של פסק ההלכה, גם התלמוד עם המפרשים והפלפולים וגם בחכמת הסוד והנסתר".

בסוגיית הגיוס לצה"ל אמר הרב עמאר: "אמנם לא דיברתי אתו בנושא אך אני מבין שרצה לחזק את העסקנים  שילחמו כדי שתישאר תורה בישראל ויישארו בני ישיבות מתוך האמונה שאנו יודעים שהתורה היא שעמדה לאבותינו ומקרבת את הגאולה. וזה בזכות לימוד התורה המקרבת את הגאולה. נכון, צריכים אנשים שיעמדו על המשמר ואנו חייבים להם את כל החיים אך צריכים גם תורה. הוא  ראה צורך וחובה לעמוד על משמר".

עם תום ההספדים  יצא מסע הלוויה משכונת שערי חסד אל עבר הר המנוחות. לאורך מסלול הלוויה נחסמו רחובות רבים ונסגרו הכניסות לעיר מכביש מספר 1. הכניסה לבירה תתאפשר מכביש 9, דרך מנהרת הארזים.

עם התקדמות מסע הלוויה נסגרו הרחובות: הגרא, קק"ל, אוסישקין, בצלאל, בן צבי, ויצמן וסחרוב עד הר המנוחות. החסימות יפתחו בהדרגה עם התקדמות מסע הלוויה.