זירת אירוע הדקירה בפנימייה במושב רווחה
צילום: דוברות המשטרה

בן 17 מואשם שהרג נער בן גילו בגלל ויכוח על לחם

משפחתו של אדיר ישראל רוהקר, שנדקר למוות לפני כשלושה שבועות מאשימה את הפנימייה שבה אירע המקרה ברשלנות: "איפה היו המדריכים בזמן הזה?". משרד הרווחה: "בודקים את התנהלות המוסד"
אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ
25 בפברואר 2018
12:40

פרקליטות מחוז דרום הגישה הגישה היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד נער בן 17 בגין הריגת הנער אדיר ישראל רוהקר, אותו דקר הנאשם למוות לפני כשלושה שבועות בפנימייה לבני נוער במושב רווחה. מחקירת האירוע עולה כי הנאשם דקר את רוהקר בעת עימות שפרץ ביניהם בעקבות חתיכת לחם שנפלה רצפת חדר האוכל בפנימייה.

לפי ממצאי החקירה, הנער הדוקר עסק בנקיון חדר האוכל לפני הוויכוח עם רוהקר, בן ה-17 גם כן. בשלב מסוים בעימות בין השניים הנאשם נטל סכין מטבח שהייתה מונחת על השיש ודקר את המנוח דקירה בודדת ויחידה שהביאה למותו. צוותי רפואה שהוזעקו למקום ביצעו פעולות החייאה בניסיון להציל את חייו של רוהקר, אך לבסוף מותו נקבע במקום.

בני משפחת רוהקר האשימו את משרד הרווחה ברשלנות פושעת מיד לאחר המקרה, כאשר לדבריהם בשעות הערב אין מדריכים בוגרים בפנימייה ששומרים על הנערים. היום אמר אביו של אדיר, שמעון רוהקר: "אין ספק שהיה כאן מחדל. על פי מה שסיפרו לנו - העימות בין השניים ארך עשר דקות לפחות והחל בחוץ, ולאחר מכן במטבח. איפה היו בזמן הזה מדריכים?".

מנהל העמותה שמפעילה את הפנימייה, אביחי יוסף, התייחס גם כן לאירוע ואמר כי הוא "התפתח מאפס למאה בשנייה במהלך ערב רגוע, וכי הייתה מדריכה אחת במקום וחמישה נערים ואי אפשר היה להתכונן למה שקרה. עוד אמר מנהל העמותה כי מספר המדריכים הוא מעל לתקנה של רשות חסות הנוער, וכי אם היתה חובה להציב מצלמות - זה היה נדרש מהם: "אנחנו לא רוצים שירגישו בבית כלא, אלא שיפתחו יכולת והרגשה שהם נמצאים במקום בטוח".


ממשרד הרווחה נמסר: "מנכ"ל המשרד הקים מיד ועדת בדיקה לנושא, עליה הוטל לבחון ביסודיות את תפקוד הפנימייה, את היערכותה למנוע אלימות בין הנערים וכן את תפקוד הצוות לפני, בזמן ולאחר האירוע. עבודת הוועדה בעיצומה ועם סיומה תגיש מסקנותיה והמלצותיה למנכ"ל והמשרד ינקוט צעדים בהתאם".

עו"ד מאיר לחן שמייצג הנער שמואשם בהריגה אמר: "מדובר בקטין עם נסיבות חיים מורכבות. הוא מסר גרסה מפורטת להשתלשלות האירועים שהובילה לטרגדיה. חשוב לציין שלקטין לא הייתה כל כוונה להביא למותו של המנוח. אנו ממתינים לקבל את חומרי החקירה ולאחר שנלמד אותם נגיב בבית המשפט".