כנסיית הקבר בירושלים
צילום:הדס פארוש, פלאש 90

לראשונה: כנסיית הקבר נסגרה במחאה על החוק להפקעת אדמות כנסיות

ועדת השרים לחקיקה צפויה לאשר היום את החוק המבקש להלאים את האדמות בבעלות הכנסייה בירושלים, שעליהן נבנו בנייני מגורים. ראשי הכנסיות: פגיעה קשה בזכויות היסוד
משה שטיינמץ וורד פלמן
25 בפברואר 2018
12:45

ראשי הכנסיות בישראל הודיעו הבוקר (ראשון) על סגירת כנסיית הקבר בעיר העתיקה בירושלים. מדובר בצעד חסר תקדים המגיע במחאה על כוונת ועדת השרים לחקיקה לאשר את הצעת החוק המבקשת להלאים את האדמות בבעלות הכנסייה בירושלים שעליהן נבנו בנייני מגורים, ואת אלו שכבר נמכרו ליזמים פרטיים.

במכתב שפרסמו תקפו בחריפות ראשי הכנסיות, הפטריארך היווני אורתודוכסי של ירושלים תיאופילוס השלישי, פרנצ'סקו פאטון הקוסטוס שומר ארץ הקודש והפטריארך הארמני נורהאן מנוג'יאן, את הממשלה והאשימו את עיריית ירושלים בהפרה בוטה של הסטטוס קוו הקיים. הם ציינו כי הם עוקבים בדאגה אחר המערכה השיטתית כלשונם, נגד הכנסיות והקהילה הנוצרית בארץ הקודש.  

"לאחרונה, הגיעה מערכה שיטתית זו לרמה חסרת תקדים, עת הוציאה עיריית ירושלים הודעות עיקול שערורייתיות וצווים בדבר תפיסת רכוש, נכסים וחשבונות בנק של הכנסיות בגין חובות לכאורה של מסים עירוניים, צעד המנוגד לעמדה ההיסטורית של הכנסיות בעיר הקדושה ירושלים ויחסיהן עם הרשויות האזרחיות", כתבו ראשי הכנסיות."פעולות אלה מפרות הסכמים קיימים ומחויבויות בינלאומיות המבטיחים את זכויות הכנסיות, במה שנראה כניסיון להחליש את הנוכחות הנוצרית בירושלים".

כנסיית הקבר, היום (צילום: Mab-CTS)

לדברי השלושה, הצעת החוק המקודמת מפלה וגזענית ומכוונת אך ורק כלפי נכסי הקהילה הנוצרית. "הדבר מזכיר לכולנו חוקים בעלי אופי דומה שנחקקו נגד יהודים בתקופות אפלות באירופה. התקפה שיטתית וחסרת התקדים הזו נגד הנוצרים בארץ הקודש פוגעת קשות בזכויות היסוד הבסיסיות ביותר, הריבוניות ועתיקות היומין של הכנסיות, תוך רמיסת המרקם העדין של היחסים בין הקהילה הנוצרית לשלטונות במשך עשרות שנים".

על פי הצעת החוק של חברת הכנסת רחל עזריה מכולנו, האדמות בשכונות רחביה, טלביה וניות יועברו לבעלות המדינה ויינתן פיצוי לבעליהן. הצעת החוק באה לתת מענה לאלפי משפחות שבתיהם נמצאים באדמות אלו. על הצעת החוק חתמו 61 חברי כנסת.

בתגובה להודעה ראשי הכנסיות אמרה ח"כ רחל עזריה כי קרקעות הכנסייה נשארות שלה ולאף אחד אין עניין לגעת בהן לעולם. "הצעת החוק שלי עוסקת במה שקורה ברגע שהזכויות על הקרקע נמכרות לצד שלישי. לא יכול להיות שהיזמים יעברו מדלת לדלת ויאיימו על דיירים כי עליהם לשלם בין 200-500 אלף שקלים. הסכומים הנמוכים שבהם נמכרו שכונות שלמות מבהירים לכולם שמדובר בעסקה ספקולטיבית. במצב כזה הפטריארכיה לא רלוונטית לנושא כי מדובר בקרקעות שנמכרו ליזמים פרטיים".

בעקבות טענות הכנסייה על איומים מצד העירייה לעיקול חשבונות בשל גביית ארנונה תקפה עזריה את ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ואמרה כי הוא מייצר משבר דיפלומטי מיותר ומבצע תרגיל מכוער. עזריה התחייבה לנסח הצעת חוק שתדאג שהכנסיות יהיו פטורות מארנונה כמו שאר מוסדות הדת.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת מסר בתגובה: "כנסיית הקבר ובתי התפילה של כל הכנסיות פטורים מארנונה, אין בכך כל שינוי וכך יימשך. אך האם זה נשמע למישהו הגיוני ששטחים מסחריים כמו מלונות, אולמות ועסקים יהיו פטורים מארנונה רק בגלל שהם בבעלות של כנסיות? מדוע שמלון ממילא ישלם ארנונה ומלון נוטרדם מולו יהיה פטור מכך? לצערנו יותר מדי שנים המדינה לא אפשרה לעירייה לגבות את החובות האלה על השטחים המסחריים שהגיעו ל-650 מיליון ש"ח.

"זה לא חוקי ולא הגיוני. או שהמדינה תחזיר לנו את הכסף הזה שמיועד לפיתוח העיר, או שנמשיך לגבות אותו מהכנסיות כפי שמחייב החוק. לא אסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את סכומי העתק האלה".