מאחז נתיב האבות
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

הממשלה אישרה את מתווה נתיב האבות

המתווה כולל פיצוי רחב לתושבים שיפונו וקידום הקמת 350 יחידות דיור חדשות בהתנחלות אלעזר
מיכאל שמש ומשה שטיינמץ
25 בפברואר 2018
15:54

הממשלה אישרה היום (ראשון) את מתווה נתיב האבות שיאפשר פיצוי רחב לתושבים שיפונו וקידום הקמת 350 יחידות דיור חדשות בהתנחלות אלעזר. בנוסף, הממשלה גם אישרה כמתוכנן תקצוב מיידי של בניית שכונה חדשה בחלקה 91 בהתנחלות כפתרון זמני לתושבים שבתיהם יהרסו. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה בישיבת הממשלה לשר האוצר משה כחלון על "עבודה יוצאת מן הכלל".

תושבי נתיב האבות מסרו בתגובה לאישור המתווה: "זוהי החלטה חשובה המחזקת את ההתיישבות ביהודה ושומרון בכלל ובגוש עציון בפרט. המאבק לא תם והפעילות תימשך עד למימוש ההחלטה בבניה והרחבת ההתיישבות נתיב האבות בלב גוש עציון".

בתנועת שלום עכשיו גינו בחריפות את ההחלטה: "כמו במגרון וכמו בעמונה שוב הוכח שדין אחד למתנחלים ודין אחר ליתר אזרחי המדינה בגבעת עמל ובדרום תל אביב. נתניהו מתקפל מול פורעי חוק שבג"ץ הורה לפנות ומעביר מסר ברור שעבריינות משתלמת. המיליונים מכספי הציבור שיועברו להקמת יישוב חלופי הם שוחד פוליטי המבהירים עד כמה נתניהו מוכן למכור את האינטרס הציבורי והלאומי כדי לשרוד. שוב הוכח שראש ממשלה השקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט ציבורי לנהל את ענייני המדינה".

נתיב האבות היא שכונה באלעזר שנבנתה ב-2001. היא נחשבת מאחז בלתי חוקי בגלל שנבנתה ללא הליכי תכנון ועל אדמות לא מוסדרות, חלקן אדמות פלסטיניות פרטיות. בספטמבר 2016 קיבל בית המשפט עתירה של שלום עכשיו ושל תושבים פלסטינים מהכפר הסמוך אל-חאדר, שטענו לבעלות על חלק מהקרקעות, והורה להרוס 17 מבנים במאחז עד מרץ 2018.

המדינה ניסתה להכשיר בדיעבד את המאחז באמצעות הכרזה על אדמות מדינה, אך כל המבנים שהוצאו להם צווי הריסה נבנו על שטח שלא הוכרז כאדמות מדינה. צווי הריסה כבר מומשו לשני מבנים, בהם אנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו שנהרג בלבנון, ונגריה.

מתוך המבנים שיועדו להריסה, ביקשו תושבי המאחז לא להרוס שישה מבנים, שלטענתם נבנו רק בחלקם על אדמות פרטיות. באוקטובר דחה בג"ץ  את העתירה של שש המשפחות, שביקשו להבהיר אם בית המשפט התכוון שיש להרוס רק את חלקי הבתים המצויים על אדמות פלסטינים. נשיאת בית המשפט העליון דאז מרים נאור קבעה כי העניין כבר נדון בפסק הדין הקודם וכי אין מדובר בבקשה הבהרה אלא בבקשה לשינוי פסק דין וכי המבנים יהרסו עד המועד שנקבע.