מוחמד ח'ארוף בבית המשפט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הפלסטיני שרצח את מיכל חלימי נדון למאסר עולם במסגרת הסדר טיעון

מוחמד ח'ארוף הודה כי רצח את חלימי, תושבת אדם בת 29, על רקע לאומני, בניגוד לפרטי כתב האישום שהוגש באוגוסט וקבע שהרצח היה על רקע רומנטי. השופטים מתחו ביקורת על ההסדר
שלי טפיירו
25 בפברואר 2018
15:52

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ראשון) מאסר עולם על מוחמד ח'ארוף שהורשע ברצח מיכל חלימי בת ה-29 מהיישוב אדם, שעמה ניהל מערכת יחסים. זאת לאחר שהודה בהסדר טיעון לפיו הרקע לרצח היה לאומני. השופטים קבעו בנוסף כי על ח'ארוף, תושב שכם בן ה-30, לשלם למשפחת הנרצחת פיצויים על סך 258 אלף שקל.

הסדר הטיעון שבמסגרתו הודה ח'ארוף ברצח חלימי על רקע לאומני שינה את עובדות כתב האישום המקורי, שבו נטען בהתאם לעמדת הפרקליטות והמשטרה כי הרקע לרצח הינו רומנטי. לפי כתב האישום שהוגש באוגוסט 2017 נפגשו ח'ארוף, ששהה בישראל באופן בלתי חוקי, וחלימי במאי האחרון והיא הודיעה לו כי היא בהריון. בשלב מאוחר יותר, התפתחו בין השניים חילופי דברים קשים. יותר משבועיים לאחר מכן נפגשו השניים שוב, ואז הוביל אותה ח'ארוף למקום מבודד סמוך לפארק המים "ימית 2000" בחולון – ושם רצח אותה.


לפי האישום, ח'ארוף חנק את הנרצחת למוות במשך דקות ארוכות, וגם הטיח בה שתי לבני בטון בראשה ובגופה. לאחר מכן, הוא כיסה את גופתה בעפר ובצמיג כדי להסתיר את הגופה, גנב את רכבה של חלימי וכרטיס אשראי שהיה ברשותה ונמלט ברכב לטייבה. כמו כן, באוגוסט פורסם בכאן רשת ב' כי אחיו של הרוצח הוא אסיר ביטחוני בולט, שבין היתר לקח חלק בהנחת מטען נגד כוח צה"ל ונידון ל-12 שנות מאסר.

במסגרת מתן גזר הדין היום השופטים מתחו ביקורת חריפה על הסדר הטיעון עם ח'ארוף ואמרו כי "יש לראות בחומרה יתרה רצח שמתבצע ממניעים גזעניים. הנאשם זכה להקלה של ממש בעונשו נוכח העובדה כי לא נענש על תיקים ועבירות נוספות שאוחדו בתיק זה".

בבית המשפט פרצה מהומה כאשר חבר של הרוצח הגיע לתמוך בו רגע לפני מתן גזר הדין, וקרובי משפחתה של חלימי החלו להתעמת איתו.