שר המשפטים לשעבר, משה ניסים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שר המשפטים לשעבר משה נסים על המסרונים: "יום שחור למערכת המשפט"

משה נסים התייחס בכאן רשת ב' להחלפת המסרונים בין השופטת פוזננסקי-כץ לעו"ד שחם-שביט בנוגע להארכת המעצרים בתיק בזק: "אסור לשופטת הזו לשבת על כס המשפט אפילו דקה|
מערכת כאן
25 בפברואר 2018
23:23

שר המשפטים לשעבר, משה נסים, תקף הערב (ראשון) בחריפות את המעורבים בפרשת התכתבות המסרונים בתיק בזק, בעקבות הפרשה שנחשפה היום בחדשות עשר. את הדברים אמר ליעקב אייכלר בתכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב'.

"זה יום שחור למערכת המשפט בישראל", אמר נסים. "אינני זוכר ואינני יודע אם איי פעם מאז הוקמו בתי משפט בישראל, היה מעשה חמור ובלתי-נתפש מן הסוג הזה".

שר המשפטים לשעבר אמר עוד כי נדהם לשמוע על המקרה. "לא יאומן - שופטת מתאמת עם צד למשפט, יום קודם, את ההחלטה שלה למחרת? לא נשמע כזאת. השופטת הזאת אסור לה לשבת על כס המשפט אפילו דקה".

הערב נחשף בחדשות עשר כי  שופטת המעצרים בתיק בזק בבית המשפט בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ ונציג הרשות לניירות ערך בתיק, עו"ד ערן שחם-שביט, תיאמו לכאורה בווטסאפ את הארכות המעצרים של חשודים בפרשה.

בעקבות חשיפת המסרונים בין השניים, השופטת פוזננסקי-כץ הודיעה לנשיא בית המשפט השלום בתל אביב, השופט אביחי דורון, כי היא מבקשת להשתחרר מניהול התיקים הנוגעים לתיק בזק. הנשיא דורון הורה כי הדיונים בכל התיקים הקשורים בפרשה יישמעו בפני השופט עלאא מסארווה. כמו כן הודיע הנשיא דורון לנשיאת בית המשפט העליון כי עד לסיום הליך הבירור בפני נציב התלונות על שופטים לא יתקיימו ולא ישמעו דיונים בפני השופטת המצויה בשלב זה בחופשת שבתון.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה רואים בחומרה רבה את האירוע שפורסם הערב אודות התכתבות בין עובד הרשות לני"ע לבין השופטת שדנה בהליכי המעצר בפרשה 4000". לדברי המשרד, "האירוע המתואר מנוגד לעקרונות היסוד שלפיהם נדרשים לפעול גורמי התביעה הכללית. מדובר באירוע חריג ומצער".

עוד נכתב בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הורו הערב, לאחר התייעצות, ובתיאום עם ראש הרשות לני"ע, על פתיחת חקירה משמעתית בעניין התנהגותו של עובד הרשות לני"ע. החקירה תנוהל ע"י אגף החקירות של נציבות שירות המדינה".

בתגובה צוין כי "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה סיכמו עם יו"ר הרשות לני"ע כי עובד זה לא יטפל עוד בפרשה 4000. העובד הודיע הערב ליו"ר הרשות לני"ע כי הוא יוצא לחופשה באופן מיידי עד לסיום הבירור בעניינו. מהרשות נמסר כי את החקירה יוביל עו״ד אחר ממחלקת חקירות. דיוני המעצר של החשודים בפרשה 4000 יועברו לדיון בפני שופט אחר, אשר יבחן את מכלול הראיות שנאספו בחקירה".