איילת שקד
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

השרה שקד: "שופט שסרח לא יישאר שופט"

בהצהרה לתקשורת אמרה שרת המשפטים כי השופטת פוזננסקי-כץ תושאלה בידי נציב תלונות הציבור על השופטים והתובע נחקר בנציבות שירות המדינה. מירי רגב: "צריך לפתוח בחקירה פלילית, ששקד ונשיאת העליון לא יטייחו"
מיכאל שמש
26 בפברואר 2018
14:53

שרת המשפטים איילת שקד אמרה היום (שני) ההתכתבויות שנחשפו אמש בתקשורת הן פגיעה קשה באמון הציבור במערכת המשפט. בדברים שנשאה בכנסת אמרה שקד כי הזדעזעה יחד עם כל אזרחי המדינה אתמול בעת שצפתה בפרסום הדברים. היא ציינה כי אם יוודע על שופט שסרח, הוא לא ישאר שופט. "אם יהיה צורך, אכנס את הוועדה לבחירת שופטים ונפעיל את סמכות ההדחה".

"פניתי עם הנשיאה חיות לנציב התלונות על השופטים שיערוך בירור בדחיפות. השופטת פוזננסקי-כץ תושאלה הבוקר בידי הנציב והחוקר נחקר בנציבות שירות המדינה", אמרה שקד. לדבריה, הנציב הוא המוסמך על פי החוק לקיים בירור שכזה. אם יעלה חשד לפלילים יעביר הנציב את הנושא לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה.

שקד ציינה כי במסגרת החקירה נבדקים מכשירי הסלולר של השופט והתובע והנציב צפוי למסור כבר הערב דו"ח בנושא. "היועץ המשפטי לממשלה מלווה את החקירה אישית וככל שיידרש זה יעבור להליך פלילי לפי החלטתו. כבר עכשיו ניתן לומר שעל פניו ישנם כשלים מערכתיים שעליהם ניתן ללמוד מהמקרה. נמתין לדו"ח הסופי על מנת לטפל בכשלים".

שרת המשפטים הוסיפה כי המדינה היא מדינת חוק וכי לא עורפים ראשים בכיכר העיר. "אני מציעה לכולם להתאזר בסבלנות עד לסיום הבירור". היא התייחסה לתוכן המסרונים ולסוגיית המעצרים ואמרה כי "שלילת חירותו של אדם היא מעשה קיצוני. אסור שידם של השופטים תהיה קלה על ההדק בהארכת מעצר. אדם מהישוב שנלקח למעצר מאבד את עולמו ברגע".

השרה ציינה לבסוף כי לאחר שתקבל את הדו"ח הסופי בעניין תוכל המערכת להתייחס להמשך הצעדים נגד השופטת פוזננסקי-כץ.

במהלך ישיבת סיעת הליכוד אמרה השרה מירי רגב: "שלא יטייחו פה בחקירה מנהלתית, צריך ועדת חקירה פרלמנטרית. האירוע אתמול הוא פרשת קו 300 של מערכת אכיפת החוק. אם זה היה נעשה חלילה בצד שלנו כולנו היינו במעצר בלי טלפונים. הם בינתיים מוחקים את כל המסרונים שלהם".

"אין פה עניין מנהלתי אלא עניין מהותי של אמון הציבור במערכת המשפט שרוצים צדק ואמת, לנתניהו, לבוז׳י, לבוחבוט, לסיבוני, לכולם", המשיכה רגב. "כל הבסיס שעליו יושבות החקירות הוא בסיס מזוהם ולא הוגן. אני רוצה להאמין בבתי המשפט, אני רוצה שיהיה שם צדק".

שר האוצר משה כחלון אמר כי "סיעת כולנו היא שכפ"צ של מערכת המשפט". את הדברים אמר בפתח ישיבת הסיעה והוסיף: "לשלול חרות של אדם זה דבר קשה ביותר, בנושא הזה צריך לעסוק בחרדת קודש. לאור הדברים החמורים האלה, אני מצפה משרת המשפטים ונשיאת העליון לראות אם היו בעבר דברים כאלה". 

בנוסף לכך, גם השר להגנת הסביבה זאב אלקין קרא לפתיחת ועדת חקירה פרלמנטרית. "אני לא רואה את משרד המשפטים חוקר את הנושא, אפילו באירוע הבודד הזה מטפלים בכפפות של משי. לכן הייתי רוצה להציע ליו״ר הקואליציה ולחברי הכנסת להשתמש בכלי אחר שבדרך כלל קואליציה לא משתמשת בו. אפשר להקים ועדת חקירה פרלמנטרית, זה יהיה כלי יעיל. אני מציע לחברי כנסת מהקואליציה להצטרף גם לחברי כנסת מהאופוזיציה שהזדעזעו מזה".