ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: נתניהו צפוי לבקש דחייה נוספת בחקירתו בתיק בזק

חקירת המשטרה כבר נדחתה פעם אחת, לבקשת נתניהו, והייתה אמורה להתקיים בשישי. ההערכה היא שראש הממשלה יטען כי פרשת המסרונים הם "רק קצה הקרחון", וכי ישנם דברים שעלולים להשפיע על החקירה
תמר אלמוג
26 בפברואר 2018
21:36

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לבקש דחייה נוספת בחקירותיו בתיק בזק ובפרשת הצוללות, המתוכננות ליום שישי הקרוב - כך נחשף היום (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. האפשרות שנתניהו יבקש לדחות את החקירות נשקלת על רקע כובד ההתפתחויות וסימני השאלה שנחשפו בימים האחרונים סביב פרשת המסרונים.

מועד חקירתו המקורי של נתניהו היה אמור להתרחש ביום שלישי השבוע, אולם הוא ביקש לדחות אותה ליום שישי והמשטרה נענתה לו. ראש הממשלה צפוי לטעון כי הדברים שנחשפו בפרשה הם רק קצה הקרחון, וכי ישנם דברים נוספים העלולים להשפיע על החקירה. 

פרשת המסרונים נחשפה אתמול בערוץ עשר, ולפיה שופטת המעצרים בבית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ; ונציג הרשות לניירות ערך בתיק, עו"ד ערן שחם-שביט, תיאמו לכאורה בווטסאפ את הארכות המעצרים של חשודים בתיק בזק.

אם וכאשר תיענה המשטרה לבקשתו האפשרית של נתניהו, הדבר ישפיע גם על העצורים השונים בתיק בזק, בהם יועץ התקשורת של משפחת נתניהו לשעבר, ניר חפץ, ובעל השליטה בחברת בזק, שאול אלוביץ. סניגוריהם טוענים כי מחזיקים את השניים במעצר עד שנתניהו ייחקר, אולי כדי לשמור את העדויותאו כיד לעמת אותם מול ראש הממשלה.

הערב פרסם ראש הממשלה תגובה נוספת למעורבתו בתיק בזק: "אין שחר לטענות נגד ראש הממשלה נתניהו. כל החלטותיו התקבלו בצורה עניינית והן מבוססות על גורמי המקצוע, וועדות מקצועיות והייעוץ המשפטי".

עוד נמסר מטעמו של נתניהו כי "כפי שמשרד המשפטים עצמו דיווח למבקר המדינה: 'ראש הממשלה לא קיבל החלטות שנויות במחלוקת [...] לא הייתה החלטה שהיטיבה עם בזק באופן ספציפי שניתן היה להצביע עליה כהחלטה שעשויה להיות שנויה במחלוקת, וככזו שעשויה להיות נעוצה בפגם של ניגוד עניינים'".

תגובת ראש הממשלה המשיכה: "האמת לא מפריעה למסע ההכפשה נגד ראש הממשלה. מיום ליום מנפחים את המספרים: בהתחלה עשרות מיליונים, אחר כך מאות מיליונים, היום מיליארד ומחר טריליון. אבל סופה של האמת לנצח והאוויר החם יצא גם מהבלון הזה - כי לא היה כלום".

אתמול פורסם כי נתניהו צפוי להיחקר באזהרה ביום בשישי הקרוב בתיק בזק וכן למסור עדות בפרשת הצוללות. החקירה תתקיים ערב נסיעתו של ראש הממשלה לארצות הברית לכנס איפא"ק, כאשר במהלך הביקו הוא ייפגש עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ.  לכאן חדשות נודע כי לא בטוח שהחוקרים יצליחו לעסוק בשני התיקים שבהם מעורב ראש הממשלה. זאת, מכיוון שהחקירה צפויה לקחת כמה שעות בלבד.

בתחילת החודש חשף פרשן כאן חדשות מרדכי גילת כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר לחוקרי הרשות לניירות ערך לפתוח מחדש את תיק בזק לטובת חקירת החשדות החדשים בפרשת אתר "וואלה". מנדלבליט עשה זאת בעצה אחת עם פרקליט המדינה, שי ניצן, ועם פרקליטת מיסוי וכלכלה בתל אביב, עו"ד ליאת בן-ארי.

מנדלבליט העריך שניתן יהיה להוכיח במסגרת החקירה את קשרי ה"תן וקח" בין בעל השליטה בבזק ומבעלי וואלה, שאול אלוביץ', לנתניהו. החשד שנבדק הוא שאלוביץ' רתם את הסיקור באתר וואלה לטובת ראש הממשלה, וזה קידם החלטות שהטיבו כלכלית עם העסקים שלו.