אלוביץ וחפץ בדיון בערעור מעצרם

נדחה הערעור של אלוביץ' וחפץ: "מנסים ממושכות לשבש את החקירה"

שני החשודים המרכזיים יישארו במעצר עד יום ראשון. נציגת הפרקליטות בדיון: שווי ההטבות לבזק מגיע עד מיליארד שקל: "רתמו אתר מוביל לסיקור מיטיב תמורת הטבות משר התקשורת". פרקליטו של חפץ ביקש להתחשב בפרשת המסרונים: "לא היה כדבר הזה בישראל"
רועי ינובסקי
27 בפברואר 2018
15:12
עודכן ב 15:29

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (שלישי) את בקשת הערעור על מעצרם של שניים מהחשודים המרכזיים בתיק בזק: בעל השליטה לשעבר שאול אלוביץ', ויועץ משפחת נתניהו לשעבר ניר חפץ. השניים, שנטען כי הם מנסים לשבש את חקירתם, יישארו במעצר עד יום ראשון, כפי שנקבע אתמול. מטעמו של אלוביץ' נמסר כי הוא מתכוון לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

נציגת הפרקליטות אמרה בדיון בערעור על המעצרים לשופט יוסי טופף כי החשודים השתמשו באתר וואלה! News כדי לקבל סיקור חיובי, בתמורה להטבות שסיפקו ראש הממשלה ולשעבר שר התקשורת, בנימין נתניהו, ומנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר. לדבריה, "המונח סיקור אוהד חוטא למציאות".

בדיון טענה נציגת הפרקליטות כי מדובר ב"רתימת אתר מוביל לצורך סיקור מיטיב תמורת הטבות רגולטוריות מטעם שר התקשורת ומנכ"ל משרד התקשורת, ששוויין עבור 'יורוקום' הוא בין 680 מיליון שקל במזומן ועד כמיליארד שקל, כולל תמורות מותנות בעסקת המיזוג". היא הוסיפה כי "מעבר לכך, יש ניסיונות שיבוש חקירה ממושכים על ידי שני החשודים הללו".

עו"ד קוסטליץ, המייצג את חפץ, אמר בדיון כי "אי אפשר להפריז בחומרת האירוע שארע ביום ראשון האחרון", בהתייחסו לפרשת המסרונים. "לא היה כדבר הזה במדינת ישראל", הוסיף. "התשתית העובדתית המונחת היא מוסכמת. די לי בהודעה של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה - האירוע מנוגד לעקרונות יסוד שלפיהם נדרשים לפעול גורמי התביעה הכללית. מדובר באירוע חריג ומצער"

עו"ד ז'ק חן, המייצג את אלוביץ', אמר כי "הדברים הם צועקים. אין צורך לחזור עליהם שוב ושוב כדי שהמסר יעבור. דוקרינטת ההגנה מן הצדק לא עוסקת במניעים של הרשות החוקרת, אלא בתוצאה. התוצאה היא פגיעה קשה בצדק ובהגינות. האינטס הציבורי דורש תרופה - יותר מאשר מיצוי ההליך".


השבוע נחשף בחדשות עשר כי פוזננסקי-כץ התכתבה בווטסאפ עם נציג הרשות לניירות ערך בתיק, עו"ד ערן שחם-שביט, כשהשניים מתאמים לכאורה את הארכות המעצרים של חשודים בתיק בזק. בעקבות חשיפת המסרונים, פוזננסקי-כץ הודיעה לנשיא בית המשפט השלום בתל אביב, השופט אביחי דורון, כי היא מבקשת להשתחרר מניהול התיקים הנוגעים לתיק בזק.

אתמול האריך בית משפט השלום בתל אביב את מעצרם של אלוביץ' וחפץ עד יום ראשון, ואת מעצרו של יועץ התקשורת של אלוביץ', אלי קמיר, עד יום רביעי. בדיון בהארכת מעצרם של החשודים בתיק 4000 בעקבות חשיפת פרשת המסרונים קבע שופט עלאא מסארווה: "גם כאשר נפלו פגמים בהליך על ביהמש לבחון את הדברים לגופם - התיק איננו 'סובל' שחרור בשלב זה".

השופט מסארווה הוסיף כי "קשה להמעיט מחומרת הפרשה". לדבריו, למרות שהחשודים טענו לפגיעה בזכויותיהם, ובפרט ל"תנאי מעצר קשים", האינטרס הציבורי יהיה להותיר אותם במעצר בשל חשש כבד לשיבוש החקירה. "בעבירות מסוג זה קבוע בהן חשד טבוע לשיבוש מהלכי חקירה. שחרור החשודים בשלב זה עלול להביא לפגיעה קשה בחקירה", כתב בהחלטתו.

קודם לכן באותו היום שוחררה איריס אלוביץ' לעשרה ימי מעצר בית. היא הורחקה ממשרדי קבוצת בזק למשל 45 ימים ונאסר עליה ליצור קשר עם המעורבים בפרשה, למעט שאול ואור אלוביץ'. בנוסף הוצא נגדה עיכוב יציאה מהארץ לחצי שנה. מוקדם יותר שוחרר בנה, אור, בתנאים מגבילים.

מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, נשלחה לשבוע מעצר בית. כמו כן היא הורחקה ממשרדי החברה למשך חודש, וגם נגדה הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ. עמיקם שורר, סמנכ"ל בחברה, שוחרר ביחידת להב 433 לחמישה ימי מעצר בית.