תמונות מתוך המשחק
צילום: צילום מסך מהקדימון

להילחם בדאעש: משחק המחשב החדש של חיזבאללה

אחרי שנים שבהן הארגון השיעי התמקד במאבק נגד ישראל, עיקר המאמץ התעמולתי עבר לסוריה. במשחק מחשב בתלת מימד, שכבר נמכר בחנויות בלבנון, השחקן הוא לוחם חיזבאללה שנלחם למען "שמירה על המולדת ועל המקומות הקדושים" נגד מתנגדי אסד. צפו
רועי קייס
27 בפברואר 2018
16:53

ארגון חיזבאללה השיק בימים האחרונים משחק מחשב חדש בתלת ממד, שמדמה את הלחימה של הארגון בסוריה. במשחק, שנקרא "ההגנה הקדושה - שמירה על המולדת והמקומות הקדושים", השחקן נלחם נגד מתנגדי המשטר הסורי, בהם ארגוני הטרור הסוניים דאעש וג'בהת א-נוסרה.

המשחק הוא עוד ניסיון תדמיתי של הארגון השיעי להצדיק את מעורבותו בלחימה בסוריה, לצד משטר אסד. המעורבות העצימה את חיזבאללה ואת יכולותיו המבצעיות מחד, אך מאידך גבתה ממנו קורבנות רבים, כ-2,000 הרוגים עד כה. כמו כן, הארגון סופג ביקורת קשה בעולם הערבי על כך שהפך כמעט באופן רשמי לשלוחה איראנית שנלחמת נגד הסונים.

באתר "אל-עהד" המזוהה עם חיזבאללה הקדישו לוגו מיוחד לפרסום המשחק החדש, שכבר יצא למכירה בחנויות בלבנון. בכתבה בנושא ישנה התייחסות לכך שהקרב על התודעה הוא לא פחות חשוב מהמלחמה האמיתית.

לפי כלי התקשורת של הארגון, למשחק יש שלוש מטרות מרכזיות: הראשונה - לדמות את הג'יהאד של אנשי ההתנגדות (חיזבאללה, ר"ק) נגד ה"טרוריסטים"; השנייה - להמריץ את "רוח הג'יהאד" בקרב קהל היעד של הארגון באמצעות הצגת "פשעי הטרוריסטים"; והשלישית, החשובה ביותר עבור חיזבאללה - תיעוד הניצחון על אותם גורמים.

פרסומת למשחק באתר המזוהה עם חיזבאללה

כבר בקדימון ניתן לראות שמדובר במשחק מז'אנר הפעולה הקלאסי. המוסלמי המאמין, וליתר דיוק השיעי, מגיע למקומות הקדושים בסוריה, ובראשם קברה של הקדושה זיינב, בתו של האימאם עלי. שם מתחילה המתקפה של המורדים ומתנגדיו של אסד. באופן זה מדגיש הארגון, כי מעורבותו בסכסוך בסוריה החלה כדי להגן על המקומות הקדושים לשיעים.

אין מדובר במשחק הראשון שייצר חיזבאללה. בעבר הארגון כבר השיק משחקי מחשב שנועדו לדמות את הלחימה נגד ישראל, שהתבססו על קרבות ותקריות עם צה"ל במרוצת השנים, ובייחוד אחרי מלחמת לבנון השנייה. אבל ב-2018, כך מסתבר, האויב של חיזבאללה הוא כבר לא רק ישראל.