ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נתניהו חשוד שהורה להיטיב עם בזק - גם לאחר שעזב את משרד התקשורת

פרסום ראשון: עדויות חדשות בתיק 4000 מעלות את החשד כי ראש הממשלה לא דיווח אמת לווינשטיין ולמנדבליט על קשריו עם אלוביץ', והוא צפוי להישאל על הנושא בחקירתו. נתניהו: "הפעולות נעשו באופן ענייני"
רועי ינובסקי
27 בפברואר 2018
20:30

עדויות חדשות בתיק בזק מעלות את החשד כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להיטיב עם החברה גם לאחר שנאלץ לעזוב את משרד התקשורת. כך פורסם היום (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. העדויות מצביעות גם על כך שנתניהו לא דיווח אמת ליועץ המשפטי לשעבר יהודה וינשטיין וליועץ הנוכחי אביחי מנדלבליט בנוגע לקשריו עם בעל השליטה לשעבר שאול אלוביץ', ומבססות את החשד לעבירה של הפרת אמונים.


במוקד החקירה עומדים תצהירים של נתניהו לווינשטיין ולמנדלבליט, ולפיהם לא היו לו קשרים עם אלוביץ' ואין מניעה שיעסוק בענייניו. למרות זאת, ביוני 2016 נתניהו נענה לדרישה הקוראת לו להפסיק לעסוק בענייני בזק, ודיווח למנדלבליט שיעשה זאת מטעמי נראות ולא כי יש לו קשר לאלוביץ'. אלא שהעדויות חדשות סותרות את התצהירים הללו ומראות כי ראש הממשלה המשיך לעסוק בבזק גם לאחר מכן. על כך גם צפוי נתניהו להישאל בחקירתו.

בעמוד הפייסבוק של נתניהו פורסם בתגובה לחשדות נגדו כי "אחרי שטענו שראש הממשלה עישן סיגרים במיליון שקל, הגיע הבלון החדש: הטבות במיליארד שקל. אלא שכל הפעולות נעשו באופן ענייני על בסיס המלצות של הדרג המקצועי, ועדות מקצועיות וייעוץ משפטי. לא מיליון, לא מיליארד, לא טריליון ולא כלום".

מוקדם יותר היום דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב את בקשת הערעור על מעצרם של שניים מהחשודים המרכזיים בתיק בזק: בעל השליטה לשעבר שאול אלוביץ', ויועץ משפחת נתניהו לשעבר ניר חפץ. השניים, שנטען כי הם מנסים לשבש את חקירתם, יישארו במעצר עד יום ראשון, כפי שנקבע אתמול. עורכי דינם של חפץ ואלוביץ' הודיעו הערב כי ויתרו על האפשרות לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

נציגת הפרקליטות אמרה בדיון בערעור על המעצרים לשופט יוסי טופף כי החשודים השתמשו באתר וואלה! News כדי לקבל סיקור חיובי, בתמורה להטבות שסיפקו ראש הממשלה שהיה גם שר התקשורת, בנימין נתניהו, ומנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר. לדבריה, "המונח סיקור אוהד חוטא למציאות".

בדיון טענה נציגת הפרקליטות כי מדובר ב"רתימת אתר מוביל לצורך סיקור מיטיב תמורת הטבות רגולטוריות מטעם שר התקשורת ומנכ"ל משרד התקשורת, ששוויין עבור 'יורוקום' הוא בין 680 מיליון שקל במזומן ועד כמיליארד שקל, כולל תמורות מותנות בעסקת המיזוג". היא הוסיפה כי "מעבר לכך, יש ניסיונות שיבוש חקירה ממושכים על ידי שני החשודים הללו".

עו"ד קוסטליץ, המייצג את חפץ, אמר בדיון כי "אי אפשר להפריז בחומרת האירוע שאירע ביום ראשון האחרון", בהתייחסו לפרשת המסרונים. "לא היה כדבר הזה במדינת ישראל", הוסיף. "התשתית העובדתית המונחת היא מוסכמת. די לי בהודעה של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה - האירוע מנוגד לעקרונות יסוד שלפיהם נדרשים לפעול גורמי התביעה הכללית. מדובר באירוע חריג ומצער".

עו"ד ז'ק חן, המייצג את אלוביץ', אמר כי "הדברים צועקים. אין צורך לחזור עליהם שוב ושוב כדי שהמסר יעבור. דוקרינטת ההגנה מן הצדק לא עוסקת במניעים של הרשות החוקרת, אלא בתוצאה. התוצאה היא פגיעה קשה בצדק ובהגינות. האינטרס הציבורי דורש תרופה - יותר מאשר מיצוי ההליך".