כנסיית הקבר
צילום: סלימאן חאדר, פלאש 90

כנסיית הקבר תיפתח בעקבות הקפאת חוק העיקולים

ראשי הכנסיות בירושלים בירכו על הודעת רה"מ כי יוקם צוות מקצועי בראשות השר הנגבי לטיפול בסוגיית הארנונה על שטחים בבעלות הכנסיה: "מודים על כך לאלוהים"
משה שטיינמץ
27 בפברואר 2018
21:43

ראשי הכנסיות הנוצריות בירושלים הודיעו הערב (שלישי) כי כנסיית הקבר תיפתח מחר בעקבות הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקפאת החוק להפקעת אדמות הכנסייה ועיקולי נכסי כנסייה בשל חובות ארנונה לעיריית ירושלים. בהצהרה שפרסמו ראשי הכנסיות נאמר: "אנו מודים לאלוהים על ההצהרה שפרסם מוקדם יותר היום נתניהו, ומצפים לעבוד עם השר הנגבי".

בהודעה של נתניהו בנושא מוקדם יותר היום נמסר כי צוות מקצועי בראשות השר צחי הנגבי יגבש פתרון לסוגיית הארנונה על שטחים בבעלות הכנסיות שאינם בתי תפילה. בנוסף, הצעת החוק של חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) והליכי הגבייה של עיריית ירושלים שננקטו בשבועות האחרונים - יוקפאו.

לפני התערבות ראש הממשלה בנושא הודיעו ראשי הכנסיות בתחילת השבוע באופן חסר תקדים על סגירת כנסיית הקבר בעיר העתיקה בירושלים. זאת במחאה על כוונת ועדת השרים לחקיקה לאשר את הצעת החוק המבקשת להלאים את האדמות בבעלות הכנסייה בירושלים שעליהן נבנו בנייני מגורים, ואת אלו שכבר נמכרו ליזמים פרטיים.

במכתב שפרסמו תקפו בחריפות ראשי הכנסיות, הפטריארך היווני אורתודוכסי של ירושלים תיאופילוס השלישי, פרנצ'סקו פאטון הקוסטוס שומר ארץ הקודש והפטריארך הארמני נורהאן מנוג'יאן, את הממשלה והאשימו את עיריית ירושלים בהפרה בוטה של הסטטוס קוו הקיים. הם ציינו כי הם עוקבים בדאגה אחר המערכה השיטתית כלשונם, נגד הכנסיות והקהילה הנוצרית בארץ הקודש.  

"לאחרונה, הגיעה מערכה שיטתית זו לרמה חסרת תקדים, עת הוציאה עיריית ירושלים הודעות עיקול שערורייתיות וצווים בדבר תפיסת רכוש, נכסים וחשבונות בנק של הכנסיות בגין חובות לכאורה של מסים עירוניים, צעד המנוגד לעמדה ההיסטורית של הכנסיות בעיר הקדושה ירושלים ויחסיהן עם הרשויות האזרחיות", כתבו ראשי הכנסיות."פעולות אלה מפרות הסכמים קיימים ומחויבויות בינלאומיות המבטיחים את זכויות הכנסיות, במה שנראה כניסיון להחליש את הנוכחות הנוצרית בירושלים".

על פי הצעת החוק של חברת הכנסת רחל עזריה מכולנו, האדמות בשכונות רחביה, טלביה וניות יועברו לבעלות המדינה ויינתן פיצוי לבעליהן. הצעת החוק באה לתת מענה לאלפי משפחות שבתיהם נמצאים באדמות אלו. על הצעת החוק חתמו 61 חברי כנסת.

בתגובה להודעה על סגירת כנסיית הקבר אמרה ח"כ רחל עזריה כי קרקעות הכנסייה נשארות שלה ולאף אחד אין עניין לגעת בהן לעולם. "הצעת החוק שלי עוסקת במה שקורה ברגע שהזכויות על הקרקע נמכרות לצד שלישי. לא יכול להיות שהיזמים יעברו מדלת לדלת ויאיימו על דיירים כי עליהם לשלם בין 200-500 אלף שקלים. הסכומים הנמוכים שבהם נמכרו שכונות שלמות מבהירים לכולם שמדובר בעסקה ספקולטיבית. במצב כזה הפטריארכיה לא רלוונטית לנושא כי מדובר בקרקעות שנמכרו ליזמים פרטיים".

כנסיית הקבר, היום (צילום: Mab-CTS)

בעקבות טענות הכנסייה על איומים מצד העירייה לעיקול חשבונות בשל גביית ארנונה תקפה עזריה את ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ואמרה כי הוא מייצר משבר דיפלומטי מיותר ומבצע תרגיל מכוער. עזריה התחייבה לנסח הצעת חוק שתדאג שהכנסיות יהיו פטורות מארנונה כמו שאר מוסדות הדת.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת מסר בתגובה: "כנסיית הקבר ובתי התפילה של כל הכנסיות פטורים מארנונה, אין בכך כל שינוי וכך יימשך. אך האם זה נשמע למישהו הגיוני ששטחים מסחריים כמו מלונות, אולמות ועסקים יהיו פטורים מארנונה רק בגלל שהם בבעלות של כנסיות? מדוע שמלון ממילא ישלם ארנונה ומלון נוטרדם מולו יהיה פטור מכך? לצערנו יותר מדי שנים המדינה לא אפשרה לעירייה לגבות את החובות האלה על השטחים המסחריים שהגיעו ל-650 מיליון ש"ח.

"זה לא חוקי ולא הגיוני. או שהמדינה תחזיר לנו את הכסף הזה שמיועד לפיתוח העיר, או שנמשיך לגבות אותו מהכנסיות כפי שמחייב החוק. לא אסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את סכומי העתק האלה".