איילת שקד ואסתר חיות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרשת המסרונים: שקד וחיות קיבלו את המלצת הנציב - השופטת תעמוד לדין משמעתי

שרת המשפטים תגיש בימים הקרובים קובלנה משמעתית על רונית פוזננסקי-כץ, שתועדה מתאמת עמדות לכאורה עם חוקר רשות ניירות ערך בתיק בזק. נשיאת העליון תכריע בקרוב בנוגע להשעיית השופטת
תמר אלמוג
28 בפברואר 2018
09:43

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הודיעו היום (רביעי) כי החליטו להעמיד לדין משמעתי את שופטת בית משפט השלום תל אביב רונית פוזננסקי-כץ במה שנודע כפרשת המסרונים בתיק בזק. בכך קיבלו את המלצת נציב תלונות הציבור על השופטים, המשנה לנשיאה בדימוס פרופ' אליעזר ריבלין. אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על ההחלטה הצפויה של שקד וחיות.

שקד תגיש בימים הקרובים לחיות קובלנה משמעתית על השופטת. לאחר מכן, תפעל חיות למינוי הרכב בית הדין המשמעתי, שידון בקובלנה. נשיאת העליון צפויה בהמשך להחליט גם בנוגע להשעייתה של פוזננסקי-כץ. בנוסף לכך, התייחס הנציב ריבלין לכשלים המערכתיים בפרשת המסרונים – סוגיה שנבחנה על ידי חיות ובדעתה לגבש בהקדם נוהל מתאים בנושא, שיפורסם לציבור.


בהחלטתו כתב ריבלין כי לא מצא חשש למעשה פלילי, וכך גם לא מצאו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה: "בשום פנים לא היתה כאן הטיית משפט או קנוניה בין התביעה לבין בית המשפט". לצד זאת המליץ לחיות לתת דעתה לכשלים המערכתיים שנתגלו בבית משפט השלום בתל אביב במסגרת הפרשה שנחשפה השבוע בחדשות 10. עוד הוסיף ריבלין בהחלטתו כי הקשר הישיר בין השופטת לבין החוקר עו"ד ערן שחם-שביט, שהחל בתיאום לוגיסטי, הידרדר חיש קל לכלל דיאלוג פסול.

בראשית השבוע נחשפה בחדשות 10 התכתבות בווטסאפ בין פוזננסקי-כץ, שופטת המעצרים בתיק בזק, ונציג הרשות לניירות ערך בתיק עו"ד שחם-שביט. מההתכתבות עלה כי השניים תיאמו לכאורה את הארכות המעצרים של חשודים בפרשה. בעקבות חשיפת המסרונים בין השניים, הודיעה פוזננסקי-כץ כי היא מבקשת להשתחרר מניהול התיקים הנוגעים לפרשה ושחם-שביט החליט לצאת לחופשה עד לסיום הבירור בעניינו בנציבות שרות המדינה.

בהמשך טענו השופטת ועורך הדין כי ההתכתבות ביניהם נעשתה אולי בשפה לא ראויה, אך היא אינה עבירה משמעתית או פלילית, כי היא עוסקת בדיון שהיה מתקיים ממילא בלשכה. פרסום ההקשר של המסרונים וחשיפת התכתבויות נוספות מיתנו מעט את התגובות החריפות לפרשה. 

למרות הפרשה, בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה אתמול את בקשת הערעור על מעצרם של שניים מהחשודים המרכזיים בתיק בזק: בעל השליטה לשעבר שאול אלוביץ', ויועץ משפחת נתניהו לשעבר ניר חפץ. השניים, שנטען כי הם מנסים לשבש את חקירתם, והם יישארו במעצר עד יום ראשון.