האוניברסיטה העברית בירושלים
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

תכנית התייעלות באוניברסיטה העברית: תמכור נכסים ותקצץ תקנים

במסגרת המהלך, שיתפרס על פני עשור, תעביר המדינה 700 מיליון שקל למוסד האקדמי - שנמצא בגירעון של 1.8 מיליארד שקל. כחלון: "ההסכם יאפשר לאוניברסיטה להמשיך ולתרום לצמיחה של מדינת ישראל"
לירן כוג'הינוף
28 בפברואר 2018
14:09

המדינה חתמה היום (רביעי) על הסכם עם האוניברסיטה העברית, במטרה לייעל את ההתנהלות הכספית של המוסד האקדמי ובכך לכסות גירעון על סך 1.8 מיליארד שקל שצבר. התוכנית, שתיפרס על פני 10 שנים, כוללת צמצום תקנים ומכירת נכסים השייכים לאוניברסיטה.

בשנים האחרונות נקלעה האוניברסיטה העברית לקשיים כלכליים רבים. בעקבות כך נקבעה תכנית התייעלות פנימית והמדינה תקצה 700 מיליון שקלים, נוסף על התקציב הקיים.

התכנית כוללת שורת צעדים שיחייבו את האוניברסיטה לממש נכסים, להתייעל ולערוך ארגון-מחדש פנימי, אקדמי ומינהלי בהיקף של כ-2.7 מיליארד שקל. הגירעון יכוסה ממקורות מימון עצמאיים שאינם משמשים לפעילות אקדמית, ובהם 400 מיליון שקל ממכירת נכסים ו-600 מיליון שקל באמצעות העמדת בטוחות ומקורות נוספים.

האוניברסיטה התחייבה לתכנית הבראה רב-שנתית שתביא לחיסכון מצטבר של כ-90 מיליון שקל בשנה למשך עשור. הקיצוץ יכלול מספר פעולות הכוללות צמצום משרות, הפחתת רכיבי שכר בסך 26 מיליון שקל, הגדלת תקורות בסך 15 מיליון שקל וכ-49 מיליון שקל שיהוו הכנסות נוספות לתקציב השוטף.

בנוסף, המוסד האקדמי התחייב להגדלה משמעותית של מספר הסטודנטים מהמגזר הערבי והחרדי הלומדים במוסד, כך שמספר החרדים יעמוד על 1,000 סטודנטים ושיעור הסטודנטים הערבים יעמוד על 18% בתואר ראשון וכ-12% בתואר שני.

שר האוצר, משה כחלון, בירך על ההחלטה ואמר כי "האוניברסיטה העברית היא חלק בלתי נפרד מהחוסן הכלכלי של המשק הישראלי. ההסכם אליו הגענו יאפשר לאוניברסיטה להמשיך ולתרום לצמיחה של כלכלת ישראל".

שר החינוך, נפתלי בנט, בירך גם הוא על ההסכם: "האוניברסיטה העברית הייתה ועודנה אחת האוניברסיטאות הטובות בעולם. תכנית ההבראה מעמידה אתגרים רבים בפני האוניברסיטה והמדינה, אך יישומה יבטיח שגם בעתיד האוניברסיטה תדורג בצמרת האוניברסיטאות בעולם".

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופסור אשר כהן, אמר בתגובה להסכם כי "היום האוניברסיטה העברית יוצאת לדרך חדשה ומאתגרת. בנינו תכנית ארוכת טווח אשר מחייבת את המוסד לתהליכים משמעותיים ומציבה אתגרים רבים. צעדים אלו יאפשרו לאוניברסיטה העברית להמשיך ולהוביל את ההשכלה הגבוהה בישראל ולהצעיד אותה להישגים בינלאומיים נוספים".