האלוף קובי ברק מפקד זרוע היבשה
צילום: דובר צה"ל

מפקד זרוע היבשה: "גברו הסיכויים למלחמה ב-2018"

אלוף קובי ברק אומר כי הנעשה במזרח התיכון מצביע על כך שהמרחק למלחמה הבאה קצר מאוד. קצין בכיר: "הריגת נסראללה במלחמה תכריע את המערכה"
כרמלה מנשה ורועי שרון
28 בפברואר 2018
17:00

מפקד זרוע היבשה אלוף קובי ברק אמר היום (רביעי) כי הסיכוי למלחמה בשנת 2018 גבר. "זה לא אומר שיש פה אינטרסים של המדינות השונות לצאת למלחמה, אך עם זאת הסיכוי לצאת למלחמה אל מול מה שמתרחש סביבנו גבר", אמר בתדרוך לכתבים צבאיים. 

לדבריו,"האירועים במרחב שלנו הם כאלה שמשם למלחמה המרחק הוא קצר, קצר מאוד. גם ב-2006 לא הייתה שום כוונה לצאת למלחמה. בבוקר הייתה חטיפה ובצהריים מלחמה וזה המצב כרגע וצריכים להיות מוכנים אליו. צריכים למנוע מלחמה אך אם זה יקרה, יש לצאת בצורה מאוד מקצועית, יעילה, חדה וקטלנית".

מפקד זרוע היבשה התייחס לתמרון היבשתי במלחמה הבאה וציין כי הוא יתקיים מוקדם יותר, ויהיה רחב ומהיר ויותר. "מה שאתם רואים זו יכולת עכשווית עם יכולת עתידית שמפותחת כבר עכשיו. אנחנו מוכנים למשימה, מאומנים אל מול האיום המשתנה ובוחנים את האיום המשתנה אל מול האתגר המשתנה. אנחנו צריכים להיות רלוונטים ועושים זאת בתפיסות ואימונים שלמים תוך כדי התארגנות ומיזוג של מפקדת זרוע היבשה ואגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה. זרוע היבשה מגבירה את תהליך ההתעצמות שלה מתוך הבנה שבמלחמה הבאה אל מול האיום העיקרי נצטרך את כל היכולות של צה"ל בכפיפה אחת".

מפקד זרוע היבשה, האלוף קובי ברק: "תמרון יבשתי במלחמה הבאה יקרה מוקדם יותר" (צילום: דו"צ)

לדברי אלוף ברק, "הזירה השתנתה והאתגרים שאנו עומדים מולם שונים ומשתנים. זה לא אותו אויב של השנים הקודמות ולא של השנתיים האחרונות. יש פה תהליך רחב של התאמת האימונים והתפיסות, היכולות, האמל"ח והתהליכים הארגוניים שאנו מבצעים אל מול התהליך הזה. אנחנו ממשיכים ומתקדמים בכל עת בכל התחומים גם במלאים, גם בשיטות האימון וגם באמל"ח - אבל מה שיכריע במלחמה זה המקצוענות, אומץ הלב, רוח הלחימה והרצון להגן על המדינה".

קצין בכיר בזרוע היבשה הוסיף כי אירוע כמו הריגת מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, יהווה הכרעה במלחמה הבאה. "לאף אחד אין תשובה ברורה מהי הכרעה במלחמה. הכרעה היא יותר שילוב של הישגים טקטיים ומערכתיים עם הישגים פיקודיים ומטכ"ליים כמו הריגת נסראללה במלחמה הבאה", אמר.

הקצין ציין כי "המערכה העתידית לא תהיה על פני הקרקע, אלא גם מתחת לפני הקרקע ובטווח האווירי שמעל הקרקע". לדבריו, בצה"ל שוקדים על פיתוח של אמצעים חדשים בתחום הרחפנים. "בין השאר מדובר על רחפן ״השפירית״ שבתום תהליך הפיתוח יוכל לשאת עד 500 קילוגרם ונועד להעברת ציוד אספקה בעומק שטח האויב ואף לשאת בין השאר פצועים משדה הקרב".

הקצין הוסיף כי כיוון הפערים המרכזיים בזרוע היבשה נוגעים לניוד ואספקה. הוא ציין כי כיום משאיות התובלה מיושנות מאוד אך עד סוף השנה יגיעו 300 משאיות חדשות. הוא התייחס לשילוב הטנקיסטיות ואמר כי קבוצת לוחמות עברה לפרק התעסוקה המבצעית בגבול הדרומי ובקרוב יצאו שלוש מהן לקורס מפקדות טנקים.