רחבת הכותל המערבי
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לפני נסיעתו לארה"ב: נתניהו פועל להרחיב את רחבת הרפורמים בכותל

ראש הממשלה חוזר למתווה שהוקפא ומאותת ליהדות התפוצות. במפלגות החרדיות מבטיחים להיאבק. בעיריית ירושלים לא צפויים להערים קשיים
מיכאל שמש
28 בפברואר 2018
18:48

ימים אחדים לפני נסיעתו לארצות הברית, פועל ראש הממשלה בנימין נתניהו להרחיב את השטח ברחבת הכותל המיועד לרפורמים. בשבועות האחרונים נפגש מזכיר הממשלה צחי ברוורמן עם בכירים בעיריית ירושלים ודרש מהם לקדם את המהלך הזה בכל האמצעים האפשריים ולאשר את תכניות הבניה במקום. הנושא עומד כעת לפני אישור.

גורמים בעריית ירושלים אומרים כי מה שמניע את נתניהו לאשר כעת את המתווה שהוקפא בעבר הוא מועד נסיעתו לארצות הברית במוצאי שבת. נתניהו מעוניין לאשר את תכניות הבניה ברחבה עוד קודם לנסיעה. בעירייה לא צפויים להערים קשיים, אך במפלגות החרדיות אומרים כי בכוונתם להיאבק בהחלטה וכי אם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת יקדם את היתרי הבניה, הם יערערו לוועדה המקומית שבשליטתם.

בראשית החודש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה פועל להרחבת הרחבה למרות שטרם הושג מתווה. העבודות שהחלו מתבצעות מדרום לרחבת הכותל הרגילה, שבה יוכלו להתפלל כל מי שמעוניין: גברים ונשים ביחד, רפורמים, קונסרבטיבים ואחרים. 


הרחבה תקום בגודל ובמיקום שנקבע במתווה המקורי, אך בשונה ממה שנקבע בו, הכניסה אליה אמורה להיות מבחוץ. כמו כן, סוגיית ניהול האתר טרם נפתרה. העבודות המתבצעות בינתיים הן חפירות של רשות העתיקות, שנבחרה לקבלן הפרויקט לשם הקמת היסודות לרחבה החדשה.

לפני כחצי שנה ביטלה הממשלה את מתווה הכותל בלחץ המפלגות החרדיות. כדי למנוע התערבות של בג"ץ בנושא, בהיעדר החלטה ממשלתית, הוחלט להקפיא את המתווה. התנועה הרפורמית העולמית הביעה זעם רב על ביטול ההחלטה, והגדירה את הדבר כמשבר חסר תקדים ביחסי יהודי ארצות הברית ומדינת ישראל.