ח"כ קארין אלהרר יוזמת ההצעה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצעת חוק: תקופת צינון במעבר מתפקיד בתביעה לשיפוט

בעקבות חשיפת פרשת המסרונים, הגישה ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד הצעת חוק שתחייב המתנה של שנה גם למועמדים לביהמ"ש השלום והמחוזי. ח"כ סמוטריץ הצטרף להצעה וינסה לשכנע את חברת סיעתו שרת המשפטים איילת שקד
זאב קם
01 במרץ 2018
10:07

בכנסת מקדמים יוזמה להחלת תקופת צינון במעבר בין תפקיד בתביעה לתפקיד שיפוטי, זאת בעקבות פרשת המסרונים בין השופטת והחוקר - כך פורסם הבוקר (חמישי) בתכנית של שלום קיטל בכאן רשת ב'. הצעת החוק, שהוגשה על ידי חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד), תחייב גורמים בתביעה או בפרקליטות המתנה של שנה לפני מעבר לתפקיד שופט בבתי המשפט השלום והמחוזי.

כיום יש תקופת צינון רק במקרים של מעבר לתפקיד שופט בבית המשפט העליון. כך, לתפקידי שיפוט בשלום ובמחוזי, ניתן לעבור באופן מיידי לאחר תפקיד במערכת התביעה. להצעה הצטרף גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), והוא אמור לנסות ולגייס גם את חברת מפלגתו, שרת המשפטים איילת שקד, לתמוך בחוק.

הצעת החוק הוגשה בעקבות חשיפת ההתכתבות בווטסאפ בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ, שופטת המעצרים בתיק בזק, ונציג הרשות לניירות ערך בתיק עו"ד ערן שחם-שביט. מההתכתבות נראה שהשניים תיאמו לכאורה את הארכות המעצר של החשודים בפרשה. בעקבות הפרסום השופטת החליטה להשתחרר מניהול התיקים בפרשה, ועורך הדין יצא לחופשה עד לתום הבירור בנושא.

השרה שקד ונשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, החליטו אתמול להעמיד את השופטת פוזננסקי-כץ לדין משמעתי בפרשה. זאת לאחר שנציב תלונות הציבור על השופטים, המשנה לנשיאה בדימוס פרופ' אליעזר ריבלין, העביר את המלצתו בנושא.

בהחלטתו כתב ריבלין כי לא מצא חשש למעשה פלילי, וכך גם לא מצאו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה: "בשום פנים לא היתה כאן הטיית משפט או קנוניה בין התביעה לבין בית המשפט". לצד זאת המליץ לחיות לתת דעתה לכשלים המערכתיים שנתגלו בבית משפט השלום בתל אביב במסגרת הפרשה.