יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בניגוד לטענתו: לפיד הנחה את משרד האוצר לגבש חוות דעת על חוק מילצ'ן

עיתון "הארץ" פרסם כי היועצת הכלכלית של שר האוצר לשעבר פנתה לאגף התקציבים בעניין. לפני שבועיים התייחס לפיד בחשבון הפייסבוק שלו לבקשת מילצ'ן: "פשוט אמרתי 'בשום אופן לא', ובזאת נגמר העניין"
שאול אמסטרדמסקי
01 במרץ 2018
10:20

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הנחה את היועצת הכלכלית שלו לבקש חוות דעת מאגף התקציבים לגבי הארכה של חוק מילצ'ן - החוק שמעניק הטבות מס מפליגות לעשר שנים לתושבים חוזרים. כך פורסם הבוקר (חמישי) בעיתון "הארץ".

הפרסום סותר את דברי לפיד מלפני שבועיים, אז התייחס בחשבון הפייסבוק שלו לבקשת ארנון מילצ'ן לקדם את החוק. יו"ר יש עתיד כתב כי דחה את פניות מילצ'ן ונתניהו לקדם את החוק: "פשוט אמרתי 'בשום אופן לא', ובזאת נגמר העניין".


על פי הפרסום, בספטמבר 2013 חיבר אגף התקציבים חוות דעת בעניין ובה הביע את התנגדותו להארכת ההטבות שבחוק, ואף טען כי יש לבטלו. בהמשך, בחוק ההסדרים לשנים 2014-2013 נכללה הצעה לבטל את החוק, ואולם היא נדחתה בידי הדרג הפוליטי.

לפיד נתן עדות במשטרה במסגרת חקירת תיק 1000 לפיה התבקש על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להיפגש עם מילצ'ן בעניין. מילצ'ן ביקש להאריך את הטבות המס שניתנות במסגרת החוק. לפיד בחן את הנושא מול רשות המסים ומול אגף התקציבים, ולאחר מכן השיב בשלילה למילצ'ן.

בתגובה לפרסום, כתב יו"ר יש עתיד בחשבון הטוויטר שלו כי "‏הפרסום הבוקר מוכיח (שוב) שפעלתי רק על פי דרגי המקצוע ונתתי להם גיבוי מלא מול הלחץ מלמעלה לקדם את חוק מילצ׳ן. מזכיר כי ראש הממשלה קיבל מיליון שקל ודחף את חוק מילצ׳ן ואני לא קיבלתי אגורה מאף אחד ובלמתי את החוק".

בחודש שעבר המליצה המשטרה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בתיק 1000 ובתיק 2000. על פי המשטרה, תיק 1000 עוסק ב"בחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים" על ידי נתניהו, בכל הנוגע ל"מערכת יחסיו עם איש העסקים ארנון מילצ'ן ואיש העסקים האוסטרלי ג'יימס פאקר, אשר העניקו לו במהלך השנים, טובות הנאה מסוגים שונים".