האריה סימבה ב"ליונסרוק" בדרום אפריקה
צילום: אי-פי

לאחר שחולצו מידי דאעש, סימבה וסעיד מצאו בית חדש

שני האריות אותרו על ידי ארגון "ארבע רגליים" בערים מוכות המלחמה מוסול וחלב, כשהם על סף מוות. בתום שיקום ארוך בירדן הם עברו לגן חיות בדרום אפריקה, שם אולי ימצאו מעט נחת
נמרוד ליכטנשטיין
01 במרץ 2018
15:27

כשסימבה האריה נכנס ביום שני האחרון למשכנו החדש "ליונסרוק", גן חיות בדרום אפריקה המהווה מקום מפלט לחיות ממשפחת החתוליים, הוא נראה מעט מהוסס ומבולבל, אך לעומת מה שעבר מדובר בשיפור עצום. האריה הצעיר הגיע מהעיר מוסול שבעיראק, שם עד לא מזמן התחוללה מלחמה עקובה מדם בין כוחות דאעש לצבא. גן החיות שבו שהה ספג את הדי הקרבות וננטש, והחיות שלא הצליחו להימלט מתו מרעב או מההפצצות. לפני כשנה הארגון הבינלאומי "ארבע רגליים", המטפל בחיות נטושות מרחבי העולם, גילה את האריה העזוב והצליח לחלצו.


לדברי הילדגרד פירקר, מנהל גן החיות בדרום אפריקה, "הלוגיסטיקה הדרושה להצלת חיות באזורי מלחמה היא כמובן קשה מאוד, מכיוון שלא מדובר במצב הרגיל עם אישורים נורמליים והכל פועל בצורה חלקה. לכן לקח קצת זמן ומאמץ כדי להוציא את בעלי החיים מעיראק וסוריה, זה גם מלחיץ מאוד, אבל בסופו של דבר הצלחנו להוציא אותם החוצה".

כשחברי ארגון "ארבע רגליים" הגיעו למוסול הם פינו בתחילה את שני בעלי החיים היחידים שמצאו, דוב וסימבה האריה שהעריכו כי הוא בן ארבע. המשימה הבאה של הקבוצה הייתה לחלץ את סעיד, אריה בן שנתיים, ששהה בפארק השעשועים "מג'יק וורלד" בחלב שבסוריה, יחד עם 12 בעלי חיים נוספים, ולהעביר גם אותו לדרום אפריקה.

סימבה וסעיד נמצאו כשהם כחושים ומיובשים. "אמנם אף אחד מהם לא הגיע עם פצעים פתוחים, שלא כמו בעלי חיים אחרים שקיבלנו מסוריה. אבל הם היו מיובשים מאוד, רזים מאוד, יכולת לראות את כל העצמות שלהם", סיפרה דיאנה ברנס מאל-מעוואה שבירדן, לשם הועברו האריות מיד לאחר החילוץ. האריות קיבלו טיפול רפואי מקיף, כולל ניתוחים שנאלצו לעבור, טיפולי שיניים ותוכנית מסודרת להסדרת משקלם. האריות קיבלו טיפול רפואי מקיף, כולל ניתוחים שנאלצו לעבור, טיפולי שיניים ותוכנית מסודרת להסדרת משקלם.

האריות סימבה וסעיד לפני העברתם לדרום אפריקה (צילום: אי-פי)

לאחר שהותם בירדן, סימבה וסעיד הועמסו על כלי רכב בנסיעה שנמשכה כמה שעות עד לביתם החדש במתקן "ליונסרוק". "הם חיו תקופה של כאוס גדול בבריאותם הגופנית והנפשית לפני שבאו לכאן, אבל עם הזמן שניהם הבריאו בצורה טובה", אומר סייף רוואשדה, מטפל באריות. "ברגע שהגיעו לכאן וטיפלנו בהם,  חייהם השתפרו מאוד". במקלט החתוליים שבדרום אפריקה חיים כיום כ-80 אריות ממגוון מקומות ברחבי העולם.