אחת המשקיעות באפליקציה

השקיעו אלפי שקלים באפליקציה חדשה – והפסידו הכול בתרמית פירמידה

חברת smartway הציעה לבני נוער ולחיילים משוחררים להפוך לזכיינים בהשקעה חד פעמית. אלא שהמשקיעים טוענים: "לקחו לנו עשרות אלפי שקלים - ללא תמורה". צפו
עמית תומר
01 במרץ 2018
14:52

אפליקציית smartway הציעה למתעניינים עסקה מפתה: תמורת השקעה חד-פעמית של כמה אלפי שקלים, יוכלו להרוויח הרבה כסף בהמשך. לדברי המגייסים, האפליקציה תאפשר ללקוחות לכתוב ביקורות על עסקים, ובעבור זה יקבלו מהעסק חלק מסכום הקנייה בחזרה. הבעיות התחילו כשעשרות משקיעים, רובם בני נוער וחיילים משוחררים, גילו שלא מדובר בהשקעה חד-פעמית בלבד, ונדרש מהם שוב ושוב להוסיף כסף.

כל זכיין נדרש לשלם לחברה 9,000 עד 15 אלף שקל. בתמורה, יקבל רשימה המונה 450 עסקים, כשהמטרה היא לצרף אותם לשירות. החברה הבטיחה לחלק את הרווחים בין הזכיין לאפליקציה, ובמקביל להעניק 300 יורו לכל מי שיגייס זכיין חדש.

אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד. "בחודש הראשון דשדשתי, בחודש השני הבאתי מכה - הכנסתי 17 אנשים לחברה", סיפר יונתן קאהן, שהשקיע באפליקציה. "נהיה לי צוות, ישבתי שם במשרד פתאום הרגשתי בוס, אני מנהל 17 אנשים. בתכל'ס מאחורי הקלעים אף אחד לא ידע שאני לא מרוויח כסף. על כל בן אדם שאני מכניס, אני מקבל כמה אלפי שקלים? לא קיבלתי כלום".

החברה היא רק דוגמה אחת לעסקים הבנויים על מודל פירמידה. באינטרנט ניתן למצוא שלל דיווחים על חברות נוספות הפועלות במודל זהה, כשהכנסותיהן נגזרות מצירוף עוד ועוד זכיינים או משקיעים. חברות כמו HIP:B, טרוולאור והרבלייף מדגימות חלק מהמודל הבעייתי הזה. בבולגריה ובסרביה הרשויות סגרו שירותים דומים, שאפילו עומד מאחוריהם אחד השותפים ב-smartway, אחרי שהגדירו כי מדובר בעוקץ.

מהחברה נמסר בתגובה כי "כל השקעה מגובה בחוזה מפורט המסביר בפירוט כי למיזם סטארטאפיסטי דרושות כמה שנים על מנת לייצר מודל עסקי פעיל. ל-smartway אלפי משקיעים מרוצים, ולכן אם זה הולך כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז ושוחה כמו ברווז - נראה שזה ברווז. אלפי אנשים לא טועים".