ספינת קרב איראנית
צילום: אי-פי

בישראל מרוצים: רוסיה לא אפשרה לאיראן להקים בסיס צבאי בסוריה

גורמים בכירים בישראל הביעו שביעות רצון מהצעד הרוסי, שמנע את המהלך בטרטוס ממנו הזהיר נתניהו. הפעילות האיראנית בסוריה ובלבנון תהיה במוקד שיחותיו של ראש הממשלה בביקור בוושינגטון בשבוע הבא
גילי כהן
01 במרץ 2018
21:14

איראן לא מימשה את תכניתה להקים בסיס צבאי בנמל טרטוס שבסוריה, בעקבות לחץ שהופעל עליה על ידי רוסיה - כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר באותו בסיס צבאי איראני, שממנו הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יביא לכך שספינות קרב וצוללות איראניות יגיעו לקרבת ישראל.

גורמים בכירים בישראל הביעו שביעות רצון מהמהלך. לדבריהם, הוא מביא להתמתנות מסוימת בפעילות ובהתבססות האיראנית בסוריה הנעשית באמצעות הקמת בסיסים צבאיים. באיראן העריכו כי אם יקימו בסיסים צבאיים סמוך לכוחות הרוסיים, הדבר יהווה בעבורם מעין שכבת הגנה מפני אפשרות של תקיפה ישראלית, אך ההנחה כשלה לבסוף.


במוצאי שבת ימריא נתניהו לביקור בוושינגטון, כאשר הפעילות האיראנית בסוריה ובלבנון והתכנית הישראלית–אמריקנית לתקן את הסכם הגרעין יהיו על הפרק. גם יוזמת השלום של הנשיא טראמפ עשויה לעלות במהלך השיחות.

אתמול פורסם ברשת "חדשות פוקס" האמריקנית כי איראן בנתה בסיס צבאי קבוע נוסף במרחק כ-13 קילומטר צפון-מזרחית לדמשק. הדיווח התבסס על תמונות לווין חדשות שפרסמה הרשת. לפי הדיווח, מדובר בבסיס עם מקום רב לאחסון טילים לטווח קצר ובינוני, חלקם כאלו שיכולים לפגוע בישראל. הבסיס מנוהל על ידי "כוח קודס", הכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה האיראניים. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, רמז בריאיון בכאן רשת ב' כי הדיווח ברשת "פוקס" אינו מדויק ואמר כי "לא צריך להתייחס לכל ידיעה בתקשורת כדבר אבסולוטי".