בנימין נתניהו ומשה גפני
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גפני לנתניהו: דחה את דיוני התקציב לכנס הקיץ כדי למנוע בחירות

בפגישת ראשי המפלגות החרדיות עם ראש הממשלה אתמול אמר יו"ר ועדת הכספים כי פרק הזמן שיפתח יאפשר לדון לעומק על חוק הגיוס החדש. נתניהו בחן את האפשרות אך שר האוצר כחלון סרב
יואב קרקובסקי
01 במרץ 2018
22:27

יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה פנה אמש לראש הממשלה בדרישה לדחות את דיוני התקציב לכנס הקיץ של הכנסת. כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. במהלך פגישת ראשי המפלגות החרדיות עם בנימין נתניהו על משבר חוק הגיוס אמר גפני, האמון על אישור תקציב המדינה בכנסת, כי פרק הזמן שיפתח יאפשר לדון לעומק על חוק הגיוס החדש.

נתניהו לא שלל את הרעיון על הסף ואף פנה לשר הtוצר משה כחלון לבחון את היתכנות המהלך אך כחלון דחה את הרעיון על הסף. שר האוצר מתעקש לאשר את תקציב המדינה ב-15 בחודש כפי שמחייב החוק.


גורם ביהדות התורה אומר כי אם נתניהו לא יביא פתרון, וסיכום נוסח לחוק גיוס מתוקן כולל ריסון ליברמן, נלך לבחירות. "נכנסנו לקואליציה בתנאים מאד ברורים, נושא הגיוס הוא הכי חשוב לנו", אומרים ביהדות התורה ומדגישים את לחץ המופעל עליהם מהשטח.

על הפרק עומדות כמה הצעות לפתרון המשבר, כשאחת מהן היא הבאת חוק הגיוס לוועדת שרים לחקיקה עוד לפני אישור התקציב. בשלב זה דוחות המפלגות החרדיות את ההצעה.

גורמים בליכוד אומרים כי אם הנושא לא יטופל כראוי החרפת המשבר עלולה להביא לבחירות. עם זאת ההערכות הן כי לנושא ימצא פתרון ללא הליכה לבחירות. זאת מכיוון שבליכוד ובמפלגות החרדיות מעריכים כי פירוק הממשלה על נושא הגיוס יחזק את יאיר לפיד ויפגע בהם.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ראשי המפלגות החרדיות, והשרים זאב אלקין ויריב לוין, סיכמו אמש על הקמת צוות שמטרתו לנסות להגיע לנוסח מוסכם של חוק גיוס בקריאה טרומית. בראשות הצוות יעמוד השר לוין, והוא יורכב מנציגי סיעות הקואליציה ונציג היועץ המשפטי לממשלה.

אתמול אמר גורם בכיר בליכוד כי במפלגת השלטון אין כוונה להעלות להצבעה את חוק הגיוס בממשלה הנוכחית. "המטרה היא לדחות את החוק לממשלה הבאה", אמר הגורם. "אחרי חוק המרכולים לא נוכל להכיל חוק נוסף נגד קהל הבוחרים שלנו". הבכיר מהליכוד גם ביקר את התנהלות המפלגות החרדיות בממשלה ואמר: "כבר מימשנו את ההבטחה שלנו לחרדים - אנחנו לא אשמים שבג"ץ פסל את החוק. החרדים ביזבזו תחמושת ויוקרה רבה מידי על חוק המרכולים".