ח"כ עודד פורר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ פורר מישראל ביתנו: החרדים סוחטים באיומים את הקואליציה

על רקע המשבר סביב חוק הגיוס האשים ח"כ עודד פורר את החרדים כי הם מפרקים במעשיהם את הקואליציה: "זה לא חוק שעובר באלימות"
יואב קרקובסקי
02 במרץ 2018
08:44

חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) האשים הבוקר (שישי) את המפלגות החרדיות כי הן "סוחטות באיומים" את הקואליציה בהתייחסו לחוק הגיוס שהחרדים מנסים להעביר. "לשים את החוק הזה ולהגיד: או שתצביעו עליו או שאנחנו מפרקים, אין לזה הגדרה אחרת", אמר פורר בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

"זה לסחוט חוק שלא מקובל על כל ראשי הסיעות, שהוא לא עומד גם בהסכמים הקואליציוניים שנחתמו. יש איזושהי ציפייה שכולם יעמדו דום, רק בגלל שאף אחד לא רוצה ללכת לבחירות", אמר פורר.

פורר הוסיף כי לפי ההתנהלות של החרדים נראה כאילו נמאס להם מהקואליציה. "זאת ממשלה טובה, ממשלה לאומית, ממשלה ימנית, ממשלה שגם מבחינת החרדים היא ממשלה טובה", אמר חבר הכנסת.

חבר הכנסת ממפלגתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן חזר על עמדתו של השר ואמר כי "את החוק צריך לתת לגורם המקצועי במשרד הביטחון לנסח. אנחנו מוכנים להתפרש על המון נושאים. אנחנו לא מוכנים להתפשר על נושאים ביטחוניים ואנחנו לא מוכנים להתפשר על נושאים ערכיים". הוא הוסיף כי מפלגתו הודיעה לחרדים כי יצביעו נגד החוק. "זה לא חוק שעובר באלימות", אמר פורר.

ביום רביעי האחרון אמר גורם בכיר בליכוד כי במפלגת השלטון אין כוונה להעלות להצבעה בכנסת את חוק הגיוס בממשלה הנוכחית. "המטרה היא לדחות את החוק לממשלה הבאה", אמר הגורם. "אחרי חוק המרכולים לא נוכל להכיל חוק נוסף נגד קהל הבוחרים שלנו". הבכיר מהליכוד גם ביקר את התנהלות המפלגות החרדיות בממשלה ואמר: "כבר מימשנו את ההבטחה שלנו לחרדים - אנחנו לא אשמים שבג"ץ פסל את החוק. החרדים בזבזו תחמושת ויוקרה רבה מידי על חוק המרכולים".

באותו היום בבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי הסיעות החרדיות יוותרו ככל הנראה על דרישתן להעביר את חוק הגיוס עוד לפני אישור תקציב המדינה לשנת 2019. כלפי חוץ, גם כעת, חברי הכנסת החרדים ממשיכים לדרוש את אישור חוק הגיוס עוד לפני אישור התקציב, אך מאחורי הקלעים יש יותר ויותר הבנה בקרבם כי ההתנגדות הנחרצת בקואליציה לאישור חוק הגיוס בעיתוי הנוכחי, באמצעות הצעת חוק פרטית של החרדים, לא תאפשר את אישור החוק בתקופה הקרובה. מאחר שהחרדים אינם רוצים כרגע לדרדר את המשבר למקום מסוכן יותר, מסתמן שהם בדרך לוותר על דרישתם לאשר את חוק הגיוס בתקופה הקרובה.

ביום שלישי הודיע יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה), כי אם תהיה בעיה עם קידום חוק הגיוס, הוא וחברי מפלגתו לא יצביעו יותר עם הקואליציה על "חוקים הזויים". "מעכשיו לא נצביע יותר על החוקים הזויים שאתם מביאים. עד היום הלכנו עם החוקים האלה כי אנחנו חלק מהקואליציה. לא אצביע יותר על חוקים הזויים. הכול יתנהל לפי הסדר. תביאו את המואזין נצביע נגד, חוק שלא מועיל בכלום, גם היום יש חוק שאוסר לעשות רעש. נביא מחר את החוק של בן צור, יעבור, יעבור, ייפול, ייפול. אנחנו יותר לא משחקים בעניין הזה", אמר גפני.