ח'לפ אל-חבתור
צילום: מתוך הסרטון שפרסם אל-חבתור

מסר מהעולם הערבי: "ישראל קיימת. אם אנחנו רוצים שלום, עלינו להוכיח זאת"

איש עסקים מפורסם מאיחוד האמירויות שלח מסר לא שגרתי. הוא יצא נגד הניסיון של מדינות ערב למנוע מספורטאים ישראלים להשתתף באירועי ספורט באזור
ערן זינגר ורועי קייס
03 במרץ 2018
10:16

רוח חדשה מאזור חצי האי ערב נושבת לכיוון ישראל בתקופה האחרונה. עוד ועוד קולות מתונים נשמעים מפיהם של אנשי תקשורת ואישי ציבור שמתייחסים לישראל ולסוגיה הפלסטינית בצורה הרבה פחות תקיפה מבעבר. אמש (שישי) פרסם איש העסקים המפורסם מאיחוד האמירויות, ח'לף אל-חבתור, מעשירי המפרץ, מסר מצולם ולא שגרתי, שיוצא נגד הניסיון של מדינות ערב למנוע מספורטאים ישראלים להשתתף באירועי ספורט באזור.


"אסור לנו כערבים להתנגד להשתתפות של צעירים ישראלים באירועי ספורט באזורנו. ישראל קיימת. זו המציאות ועלינו להתמודד איתה. אם אנחנו רוצים שלום, עלינו להוכיח זאת ולא להביע התנגדויות פנטיות שרק מלבות שנאה", כתב אל-חבתור בחשבון הטוויטר שלו, וצירף סרטון באנגלית.

הדברים נאמרו כשברקע השתתפותה של נבחרת הבנים של תיכון קציר חולון באליפות העולם בכדוריד לתלמידים. האליפות נערכה השבוע בדוחה, בירת קטאר. ישראל זכתה במקום השלישי, כשהיא משתתפת בפעם הראשונה בתחרות הזו.

בנוסף, חשוב לציין כי קולות כגון אלה באים בצל המשבר החריף בין קטאר לסעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים. המשבר בא בעקבות הניסיון, בעיקר תקשורתי, של המחנות לנגח אחד את השני על נרמול, לכאורה, של היחסים עם ישראל על חשבון הפלסטינים.

בנובמבר 2017 התארח העיתונאי הכוויתי, עבדאללה אל-הדלק, שנחשב למוביל דעת קהל במדינתו, בתכנית באחד מערוצי הטלוויזיה בכווית ודיבר על ישראל. "העובדה שאני ערבי לא מונעת ממני להכיר בישראל בשום צורה. אין כיבוש - יש אנשים שחזרו לארץ המובטחת שלהם. ההיסטוריה של הישראלים קודמת אפילו לאיסלאם, ולכן כמוסלמים אנו צריכים להכיר בזכויותיהם על הארץ הזאת", אמר העיתונאי.

אל-הדלק הוסיף כי היה רוצה לראות דו קיום עם ישראל: "כשמדינת ישראל הוקמה ב-1948, לא הייתה מדינה שנקראה פלסטין. יש לי הסתייגויות מהמילה 'נורמליזציה'. אני מעדיף לכנות את זה דו קיום שליו לצד מדינת ישראל. שני הצדדים ירוויחו מכך. מבחינה דתית, הקוראן מוכיח שלישראלים יש זכות על ארץ הקודש. אללה אמר: 'כאשר אמר משה לאנשיו: הו עמי, היכנסו לארץ הקדושה שאללה ייעד לכם'. אפילו האל ייעד אותה להם".