רחוב מופצץ במזרח רוטה
צילום: אי-פי

בתוך חודש: כ-600 הרוגים בהתקפות על מזרח רוטה בסוריה

על אף הפסקת האש היומית בת חמש שעות שהחלה לפני כשבוע, נמשכות הפגזות כוחות אסד על המובלעת בפרברי דמשק. יותר מ-2,000 בני אדם נפצעו. נציג האו"ם: "ענישת אזרחים איננה מקובלת"
רויטרס
04 במרץ 2018
14:08

כ-600 איש נהרגו ויותר מ-2,000 נפצעו בהפגזות מן האוויר ומן היבשה של כוחות צבא אסד וצבא רוסיה על מזרח רוטה שליד דמשק מאז פברואר. כך עולה היום (ראשון) מעדכון של מתאם הפעולות ההומניטריות של האו"ם באזור, פאנוס מומציס. על פי האו"ם, האלימות במזרח רוטה החריפה וזאת על אף הפסקת האש שהוכרזה לפני כשבוע, במסגרתה אמורים הצדדים לנצור את האש למשך חמש שעות מדי יום על מנת לאפשר סיוע הומניטירי.  

לדברי מומציס, ההפגזות על המובלעת הסורית היא ענישת אזרחים שאינה מקובלת. "אנו ממשיכים לראות עוד לחימה, עוד מוות ועוד דיווחים מטרידים על רעב והפגזת בתי חולים. הענישה הקולקטיבית הזו של אזרחים איננה מקובלת", אמר מומציס והוסיף כי גם ירי מרגמות של המורדים במובלעת אל הבירה דמשק הרגו ופצעו עשרות. 

גורמי אופוזיציה מדווחים כי כוחות המשטר ומטוסי חיל האויר הרוסי שבו והפציצו אחר הצהרים באיזור מזרח רוטה, זמן קצר לאחר תום הפסקת האש ההומינטרית. בתוך כך, הארגון הסורי למעקב אחר זכויות האדם אומר כי כוחות אסד והמיליציות הנאמנות לו השתלטו עד כה על רבע משטחו של המחוז הנצור.

בשבוע שעבר יזמה רוסיה הפסקת אש הומניטרית בת חמש שעות במחוז, אך זו הופרה לאחר זמן קצר. על פי הדיווחים, כוחות המשטר הפגיזו בארטילריה ובחביות נפץ את האזור. מנגד, מאשימים רוסיה ומשטר אסד את פלגי המורדים במקום כי הם תוקפים את האזרחים שמנסים לצאת מהאזור, ומונעים מהם מעבר במסדרונות ההומניטריים שהוקמו במהלך הפסקת האש לצורך חילוץ אזרחים והכנסת מזון ותרופות.