גיל שויד
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לראשונה חתן פרס ישראל בתחום ההייטק: מייסד צ׳ק פוינט, גיל שויד

ועדת הפרס: "דוגמא ומופת ליכולת להצמיח טכנולוגיות חדשניות וחברה רב לאומית מצליחה ומשגשגת"
לירן כוג'הינוף
04 במרץ 2018
15:03

מייסד ומנכ"ל חברת צ׳ק פוינט גיל שויד הוא הזוכה הראשון בפרס ישראל בתחום ההייטק - כך הודיע היום (ראשון) שר החינוך נפתלי בנט. השר בירך את שויד על זכייתו בפרס, ששמו הרשמי הוא מפעל חיים בתחום טכנולוגיה וחדשנות יישומית. ועדת הפרס כללה את שלמה דוברת שעמד בראשה, כשלצדו רן מידן ואילון תירוש.


בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי "גיל שויד, מייסד ומנכ"ל צ'ק פוינט, נחשב לאדם פורץ דרך והשראה, דוגמה ומופת ליכולת להצמיח טכנולוגיות חדשניות וחברה רב לאומית מצליחה ומשגשגת הפועלת עד היום ממדינת ישראל". הוועדה ציינה את פעילותו של שויד בסיוע לקידום מנהיגות ומצוינות בקרב בני נוער בפריפריה וכתבה כי השפעתו "על החברה הישראלית ועל הטכנולוגיה העולמית היא עצומה, הוא הפך להיות דמות ראויה לחיקוי בישראל ובעולם כולו".

היזם הגיב היום על זכייתו בפרס ישראל ואמר כי "הפרס אולי ניתן לי, אך הוא מגיע לכל עובדות ועובדי צ'ק פוינט ב-25 השנים האחרונות שבאמת יצרנו, ביחד, מענה לבעיה עולמית וביחד אנחנו הופכים את העולם לבטוח יותר". עוד הוסיף שוויד כי "מדינת ישראל היא פלא והתעשייה שלנו, תעשיית ההי טק, הופכת את הרוח החדשנית שפועמת כאן למוצרים שמשפרים את העולם ומשנים את חייהם של כל אזרחי העולם באשר הם".

שויד, בן 50, נחשב לאחד מאבות ההייטק הישראליים ונחשב לממציא חומת האש המודרנית. הוא החל לעבוד בתחום המחשבים בגיל 14 ובמהלך לימודיו בתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים למד ועבד באוניברסיטה העברית. הוא התגייס לשירות צבאי ביחידת 8200, שם עסק בפרויקטי מחשוב חדשניים. ב-1993 ייסד את חברת אבטחת המידע צ'ק פוינט טכנולוגיות תוכנה והמוצר הראשון שפיתח, הFirewall-1, הוא מוצר חומת האש המסחרי הראשון בעולם.


שויד משמש כמנכ"ל החברה מיום הקמתה ובמקביל מוביל יוזמות חינוכיות שונות. הוא מכהן כיושב ראש אוניברסיטת תל אביב לנוער, ומלווה את תוכנית "מדעני וממציאי העתיד", המעודדת מצויינות במדעים בקרב בני נוער, וכן חבר בחבר הנאמנים של האוניברסיטה. שויד מכהן גם כיושב הראש של עמותת "יכולות", הפועלת להפחתת אחוזי הנשירה מבתי ספר והעלאת שיעורי הזכאות לבגרות בקרב תלמידים בפריפריה. שויד מתגורר בתל אביב, בזוגיות עם מיטל ואב לארבעה.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בירך בחשבון הטוויטר שלו את שויד: "כשגיל שויד השתחרר מצה"ל הוא לא חלם על אקזיט - עם שלמה קרמר ומריוס נכט הוא הקים את צ'קפוינט, ספינת הדגל של ההייטק הישראלי, חברה שבחדשנותה ובמובילותה מייצגת אותנו בגאווה בעולם, ונותרת בידיים ישראליות. גיל יקירי, אין ראוי ממך להיות חתן פרס ישראל הראשון לתחום ההייטק. ברכות מירושלים".