פרופ' דב גולדברגר
צילום: מתוך ויקיפדה

יועץ פרסי ישראל לשעבר על מיעוט הנשים הזוכות: "אין מספיק מועמדות, אנחנו לא ועדת איתור"

פרופסור דב גולדברגר הגיב לטענות על המספר המועט של נשים ומזרחים בקרב זוכי פרס ישראל. "קל לבוא ולהתלונן, אך ארגוני נשים לא מגישים מועמדות - הן אשמות", אמר היועץ לכאן רשת ב'. "פרס ישראל זה לא המנגנון לצימצום הפערים בחברה הישראלית". לימור לבנת: "הטענה שהנשים אשמות היא חוצפה"
מערכת כאן חדשות
05 במרץ 2018
09:46

הפרופסור דב גולדברגר, לשעבר יועץ פרסי ישראל במשרד החינוך, הסביר הבוקר (שני) כי מיעוט הנשים בקרב זוכי פרס ישראל נובע בין היתר מכך שהן לא מגישות מועמדות. בראיון לתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', אמר הפרופסור כי "כל שנה הייתי שולח מכתב לארגוני הנשים וקורא להן להגיש מועמדות, אבל לא עשו את זה. למה אישה שחושבת שהיא מתאימה לא מגישה את עצמה?".

פרופסור גולדברגר הזכיר שמדובר בטענות ישנות מאוד העולות מדי פעם. הוא הוסיף סיבה נוספת ואמר כי "הזוכים בפרסי ישראל הם אנשים שעשו את הקריירה האקדמית שלהם לפני 40 שנה. כל אחד יודע שבתקופה הזאת מספר הסטודנטים והסטודנטיות המזרחים והנשים היה נמוך". היועץ לשעבר הדגיש כי "פרס ישראל הוא לא ועדת חיפוש או איתור. מודיעים מראש באיזה תחום הפרס ואנשים מגישים מועמדות".

"אם אין מנהלות בכירות במשק מאיפה נביא את המועמדות? מה אתה מצפה שיהיה, יש נשים מצוינות אבל הן מעטות מדי לבחירה", המשיך פרופסור גולדברג. "השנה היה פרס בפיזיקה, מה אפשר לעשות שלא הוגשו מועמדות? פרס ישראל זה לא המנגנון לצימצום הפערים בחברה הישראלית". 

לימור לבנת: "הטענה שהנשים אשמות היא חוצפה"

לימור לבנת, שרת החינוך לשעבר, התייחסה לנושא בתכנית סדר יום בכאן רשת ב' ואמרה שהטענות על כך שהנשים אשמות במיעוט הזוכות הן חוצפה. "במקום שהמצב ילך וישתפר בצורה משמעותית משנות ה-90, אנחנו רואים שזה לא בא לידי ביטוי בפרסי ישראל. למרות שנשים הגיעו לעמדות מכריעות וחשובות בכל התחומים במדינה והמודעות עלתה באופן משמעותי", טענה השרה לשעבר.

"בתקופתי כשרה הנחיתי שבכל אחת מהוועדות תכהן לפחות אישה אחת, ובשאיפה לשתי נשים. הוועדה גם רשאית להציע מועמדים מטעמה, לא חייבים להתייחס רק לרשימת המועמדים", המשיכה לבנת. "תמיד צריך לקחת בחשבון שבמקום שבו יש גבר ואישה באותה רמת מצוינות צריך לתת העדפה מתקנת לנשים".

שרת החינוך לשעבר הציעה אפשרות נוספת: "החלטת השופטים מקבלת תוקף רק לאחר אישור השר. הוא יכול להגיד רגע אחד לראות את הבעיה ולשקול שוב. לא כדי לבטל את החלטת הוועדה אלא אולי לפצל את הפרס ולהוסיף גם אישה שתזכה באותה קטגוריה".