שר הבריאות היווני לשעבר אדוניס יאוריאדיס
דף הפייסבוק הרשמי של אדוניס יאוריאדיס

הפוליטיקאי האנטישמי מיוון שהפך את עורו: "ירושלים - בירת ישראל"

אדוניס יאוריאדיס, שר הבריאות לשעבר שתמך בעברו בהכחשת שואה, סיפר בראיון בלעדי על המהפך שעבר. "השתניתי, יש לי קשרים טובים עם הקהילה היהודית", אמר ל"שעה הבינלאומית" בכאן רשת ב'. "הימצאות מפלגה ניאו-נאצית בפרלמנט היווני - חרפה לדמוקרטיה"
ערן סיקורל
05 במרץ 2018
14:19

"זו חרפה לדמוקרטיה היוונית שמפלגת 'השחר המוזהב' קיימת בפרלמנט" - כך אמר היום (שני) אדוניס יאוריאדיס - אחד המנהיגים הבולטים בפוליטיקה היוונית, ומי שתמך בעברו במפלגה ובמנהיגים בעלי זיקה אנטישמית - בראיון בלעדי ומיוחד לתכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב'. את הדברים אמר יאוריאדיס במסגרת ביקור רשמי ומתואם מול משרד החוץ שהוא עורך בישראל.

עד לפני קצת יותר מ-10 שנים יאוריאדיס היה דובר מפלגת "לאוס" - המפלגה האורתודוכסית העממית. במסגרת תפקידו, שימש פה למנהיג המפלגה גיאורגיוס קרצפריס, שנחשב לאנטישמי ידוע. בהזדמנויות שונות טען מנהיג המפלגה כי היהודים בניו-יורק לא באו לעבודה ב-11 בספטמבר 2001 משום שקיבלו התראה לא להגיע למרכז הסחר העולמי. בין היתר הוא קרא לשגריר ישראל להשתתף בעימות תחת הכותרת "מיתוס השואה אושוויץ דכאו". ליהודים הוא קבע, אין זכות לדבר ביוון, שכן, לדבריו, "החוצפה שלהם עוברת כל גבול". 

יאוריאדיס עצמו נבחר לפרלמנט מטעם אותה מפלגה קיצונית ב-2007 וב-2010. בין לבין הוא הספיק להופיע לא מעט כמגיש טלוויזיה. במהלך עבודתו, קידם את הספר בעל השם הבלתי תמים "היהודים: כל האמת", שכתב מכחיש שואה אחר, קונסטנטינוס פלבריס. במהלך השנים צוטט יאוריאדיס כמי שהאשים את היהודים באחריות למשבר הכלכלי ביוון. "כל הבנקים הגדולים שייכים ליהודים", אמר. "הלובי היהודי הוא שיקבע את גורלו של החוב הלאומי של יוון", הוסיף. 

לפני שש שנים חצה את הקווים ונבחר לפרלמנט כמועמד מפלגת הימין-מרכז. בחירה שגם הבטיחה לו ב-2013 את תפקיד שר הבריאות, זאת לקול מחאות ארגונים יהודיים בכלל זה הליגה למניעת השמצה והוועד היהודי האמריקני. מאז, בארבע השנים האחרונות מנסה יאוריאדיס לנקות את שמו. הוא עדיין תקיף בעמדתו כלפי המהגרים המוסלמים, אך בנושא היהודי, נראה שמשהו בכל זאת קרה. לפני שנה הוא שיגר התנצלות לקהילה היהודית על עברו והבטיח לשפר את דרכיו.

בראיון ל"שעה הבינלאומית", סיפר שר הבריאות היווני לשעבר כי יש לו הרבה פגישות עם חברי ליכוד, חברי כנסת, וחברי ועדת החוץ והבטחון. "השתנתי", הוא אומר. בהתייחס למעשיו בעבר, אמר יאוריאדיס כי "כל זה באמת קרה. אבל מאז היו לי שיחות עם הקהילה היהודית, שאיתה יש לי קשרים מצוינים כרגע. נפגשתי עם הליגה נגד השמצה, שם הסברתי את עמדתי והם הבינו שאני לא אנטישמי בכלל ושכל זה בעברי".

הפוליטיקאי היווני מספר כי "רבים מן הקהילה היהודית שחששו כשהפכתי לשר, גילו אחרי כמה חודשים שאני לא אנטישמי ושלא אפגע באף אחד רק משום שהוא יהודי. העובדה שקידמתי את ספר אנטישמי, לא מעידה על הסכמתי עם תוכנו. מעולם לא הסכמתי עם הספר. אבל כן, בתכנית שלי בטלויזיה שבה אנחנו מציעים ספרים למכירה, נמכר גם ספר אחד כזה. זאת הסיבה שהייתה לי שיחת הבהרה עם הקהילה היהודית ביוון. זה לא מייצג אותי. אני לא אנטישמי בכלל".

יאוריאדיס חותם על ספר המבקרים בסיור ב"יד-ושם" בירושלים (צילום: דף הפייסבוק של יאוריאדיס)

על המפלגה הניאו-נאצית של יוון, "השחר המוזהב", יש לו רק מילים רעות: "זו חרפה לדמוקרטיה היוונית שמפלגה כזאת קיימת בפרלמנט. נראה שאחוזי התמיכה בהם יציבים בין ששה לשבעה אחוזים. הסיבה שהמפלגה הזאת התחזקה היא המשבר הכלכלי, אנשים איבדו את מטה לחמם, עבודתם, את הפנסיה - זה מה שגורם לאנשים לבחור במפלגה כזאת". עם זאת הוסיף יאוריאדיס כי הוא "בטוח לגמרי שבעתיד המפלגה הזאת תעלם".

לצד התנגדותו החדשה והנחרצת לגורמים אנטי-ישראליים ואנטי-יהודיים, שר הבריאות היווני לשעבר משמיע עמדות נחרצות בנוגע למעמדה של ירושלים: "למיטב השקפתי - ולמדתי היסטוריה וארכיאולוגיה באוניברסיטת אתונה -ירושלים היא ישראל. צריך לכבד את הדעות השונות, צריך להשיג שלום, אבל ירושלים היא ישראל".

יאוריאדיס בסיור ב"יד-ושם" בירושלים, היום (צילום: דף הפייסבוק של יאוריאדיס)

על היחסים הדו-צדדיים בין ישראל ליוון אומר יאוריאדיס כי "רוב היוונים מרגישים שהידידה היחידה של יוון באיזור היא ישראל, והעתיד לשיתוף הפעולה בין המדינות יהיה בהיר. שתי המדינות שותפות לחשש הנשקף מטורקיה, שהיא מחוללת חוסר היציבות באיזור". לדברי השר, "המלחמה בסוריה שארדואן התחיל שם, לא נראית טוב. תמיד יש חשש שהוא ינסה לעשות לעשות דברים רעים בים האגאי כדרך לצאת מהתסבוכת. אנחנו חוששים מזה".

מעבר לנושא האנטישמיות ומדיניות החוץ, בחודש האחרון שקוע יאוריאדיס בפרשיית שחיתות הנוגעת לפעילות חברת התרופות "נוברטיס". יאוריאדיס, שנמצא תחת חקירה, נחשד בשוחד ומאשים בכך את השמאל בארצו: "זה לא רק שקרי - זה הרבה יותר גרוע. זה אחד הסיפורים שהממשלה שלנו המציאה כדי לטעון טענות שקריות נגד המתנגדים הפוליטיים".