חסן נסראללה וקאסם סולימאני

בלי הטורבאן: תמונה של נסראללה עם בכיר איראני מסעירה את העולם הערבי

צילום של מזכ"ל חיזבאללה לצד מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה, שבה הציג מראה שונה מהרגיל, כבר זכתה לתואר "תמונת היום". גם דובר צה"ל בערבית שיתף: "איזה לוק אתם מעדיפים?"
רועי קייס
05 במרץ 2018
22:14

הרשתות החברתיות בעולם הערבי געשו היום (שני) בעקבות תמונה נדירה, שבה נראים ביחד מפקד "כוח קודס" במשמרות המהפכה של איראן, קאסם סולימאני, ומזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה – במראה לא שגרתי. בניגוד לכל הופעותיו הפומביות, נסראללה תועד בתמונה כשהוא אינו חובש את הטורבאן המוכר לראשו, ולבוש בצבע לבן.

התמונה שהופצה ברחבי העולם הערבי

עיתונאים שמזוהים עם חיזבאללה החלו להפיץ נמרצות את התמונה, שגם הגיעה מהר מאוד לכלי תקשורת ערביים ואיראניים. בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" בגרסה הערבית אף הכתירו את התמונה כ"תמונת היום". ברשת "אל-ערבייה" הסעודית, שידועה באיבתה כלפי חיזבאללה ואיראן, הציגו את התמונה ותהו: "מי ביקר את מי?". לפי שעה, באף פרסום של כלי התקשורת השונים לא נכלל מידע מאומת בנוגע למועד הפגישה בין שני האישים או מיקומה. לצד זאת, עלתה ההערכה כי לא מדובר בתמונה ישנה, אלא מהזמן האחרון.

גם דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי, לא התעלם מהתמונה. הוא פרסם אותה בדף הפייסבוק שלו, לצד תמונה שגרתית יותר של נסראללה, ושאל את הגולשים: "איזה לוק אתם מעדיפים למזכ"ל ארגון הטרור חיזבאללה, חסן נסראללה? עם הטורבן או בלי? בידיעה שהוא לובש את הטורבן במשימת עבודה מחוץ למאורה האיראנית שלו, כדי לבצע משימה מסוימת, בעוד הוא מוריד אותו ומרגיש בבית כשהוא נמצא בתוך המאורה ומקבל שיעורים ומסרים. איזה מראה הדור אתם מעדיפים?".

סולימאני ונסראללה נחשבים לאדריכלים בפועל של פעילות "ציר ההתנגדות" בסוריה, לצד משטר אסד. בחודשים האחרונים מזכ"ל ארגון הטרור השיעי הפליג בשבחים רבים לסולימאני באחד הנאומים שנשא. מנגד, גם מפקד כוח קודס ציין את נסראללה בנאומו הנדיר בטהראן לציון עשור לחיסול רמטכ"ל חיזבאללה, עימאד מורנייה, בדמשק.

בשבוע שעבר פרסמה רשת "פוקס" האמריקנית צילומי לווין חדשים, שמהם עולה כי איראן בנתה בסיס צבאי קבוע נוסף בסוריה, כ-13 קילומטרים צפון-מזרחית לבירה דמשק. לפי הדיווח, מדובר בבסיס עם מקום רב לאחסון טילים לטווח קצר ובינוני, חלקם כאלו שיכולים לפגוע בישראל. הבסיס מנוהל על ידי כוח קודס שבפיקודו של סולימאני.