רה"מ נתניהו לצד נשיא ארה"ב טראמפ
צילום: חיים צח, פלאש 90

נתניהו: "טראמפ מבין את האיום שאיראן מציבה בסוריה ובלבנון"

רה"מ אמר בתדרוך לעיתונאים בארה"ב כי הנשיא האמריקני "מאוד נחוש בכיוון שהוא הולך לגביו לגבי הסכם הגרעין, אבל נחכה ונראה". נתניהו חשף: "שוחחתי בפגישות קודמות עם בכירים אמריקנים על מעמדה של רמת הגולן"
גילי כהן
06 במרץ 2018
08:25

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הלילה (שלישי) בתדרוך לעיתונאים במהלך ביקורו המדיני בוושינגטון, כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מבין את האיום שמציבה איראן בסוריה ובלבנון, לא רק לישראל אלא גם לארצו. עוד אמר נתניהו כי טראמפ נחוש בכיוון שאליו הוא הולך בעניין הסכם הגרעין עם איראן.

"יש הסכמה שהמסדרון האיראני עם הגרורות ללבנון זה לא דבר חיובי -  לא לאינטרסים של ישראל ולא לאלו של ארצות הברית", אמר ראש הממשלה לאחר פגישתו עם הנשיא האמריקני. הוא הוסיף כי "הנשיא טראמפ מזהה את האתגר האיראני באזור "וכי הוא "לא מבטל את האתגר של דאעש, אבל זו תהיה אמירה שגויה לחשוב שהוא מבטל את האיום שמציבה איראן דרך פעולותיה בעיראק ובסוריה ובלבנון".

בעניין מפעלי הטילים מלבנון אמר נתניהו כי "הנושא הזה עלה וכי איום הטילים המדויקים הוא חמור מאוד". הוא סרב להתייחס לשאלה האם ביקש מארצות הברית להרחיב את הפעילות האמריקנית בעיראק, ואמר כי "כל דבר שאגיד מעבר, לא יועיל".

בהתייחס להסכם הגרעין של איראן, סיפר ראש הממשלה כי אמר לנשיא טראמפ: 'או שמתקנים את ההסכם לגמרי, או שמסלקים לגמרי'. לדבריו, היו דיונים מפורטים בנושא הזה במהלך הפגישה וטראמפ "התעניין מאוד בהערכות שלי ובהמלצות שלי". נתניהו הוסיף כי "הנשיא מאוד בקיא בנושא האיראני. הוא מאוד נחוש בכיוון שהוא הולך, אבל אנחנו נחכה ונראה את התוצאה. הוא נראה לי בעל שליטה מרשימה בפרטים. ייעצתי לו דברים מאוד ברורים בעניין איראן – וזו הייתה עיקר השיחה".

נתניהו הזכיר כי הוא התנגד להסכם שנחתם עם המעצמות ואיראן: "באתי לקונגרס להתריע ממנו. עברו שלוש שנים מאז, התחליף נשיא, ואני חושב שהדברים שאמרתי התבררו כנכונים. עכשיו יש מהלך שעתיד להסתיים בעוד 60 יום שבו הנשיא יחליט אם הוא מבטל את ההסכם או מתקן אותו. זה נושא שעמד לנגד עייני הנשיא ולנגד עיניי. זה לא נושא של מה בכך. והזדמנות נוספות לא ידוע אם תהיה. אמרתי את זה בצורה הכי חדה שיכולה להיות".

על הנושא הפלסטיני אמר ראש הממשלה כי הוא לא ראה טיוטה בנושא יוזמת השלום של טראמפ, וכי זו לא הוצגה לו. נתניהו אמר בעניין זה כי הממשל האמריקני הוא זה שיחליט "מה להוציא ומתי להוציא" את יוזמת השלום. לפי נתניהו, סוגיית המחיר שישראל תצטרך לשלם על מעבר השגרירות לירושלים לא עלתה. גם אפשרות החלת הריבונות ביהודה-ושומרון לא נדונה במהלך הפגישה. עם זאת, ראש הממשלה חשף כי בפגישות קודמות מעמדה של רמת הגולן עלה בדיון בינו ובין בכירים אמריקנים.

"לא ניתן לנהל משא-ומתן לשלום עם מי שלא רוצה לשבת מסביב לשולחן", אמר נתניהו. "המצב הרצוי הוא שהפלסטינים ירצו לפתור את הסכסוך הזה. האם זה מצוי? אינני יודע. כל אחד יכול להתרשם אם הפלסטינים צועדים לקראת משא-ומתן או בורחים ממנו בכל דרך. הם מנסים לברוח מהמשא-ומתן, או לפחות לא בדיוק דוהרים לשולחן", הוסיף.

ראש הממשלה התייחס גם להקמה אפשרית של מדינה פלסטינית: "הגדרתי את זה שהפלסטינים צריכים לקבל את כל הכוח כדי לשלוט, אבל לא מבחינה ביטחונית. האם זה מרכיב מדינה או לא? זה מדינה מינוס, אטנומיה פלוס? אנחנו לא רוצים לשלוט בפלסטינים, אבל אי אפשר את זה מבלי לשלוט מבחינה ביטחונית", טען.

נתניהו אמר כי הוא דיבר בשיחה עם טראמפ על הסוגיות הביטחוניות בנוגע להקמת מדינה פלסטינית. "מפגעי טרור, מנהרות, מתאבדים, טילים, השאלה האמיתית שעולה: מי יטפל בזה? הוא (טראמפ) שאל אותי – ואני אומר לו שבאופן מעשי, אין יכולת או רצון פלסטיני לשלוט באיומים האלה. בפועל, מי שעושה את העבודה זה צה"ל. אפשר לחשוב שאם ניתן להם מדינה זה יתקן את עצמו. אבל לדעתי יש לזה עקרונות דתיים. אם אתה עוזב מקום, הוא נתפס מיד. הדבר הראשון שמעניין אותי: למנוע ממה שקרה בעזה לחזור על עצמו ביהודה ושומרון".