צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דיווח בארה"ב: ישראל ניסתה לרכוש אמצעי פריצה קיברנטית

אתר "מאדרבורד" מפרסם כי בישראל התעניינו ברכישת כלי פריצה בשם "אפס ימים" מחברות וחוקרי אבטחה קיברנטית בעולם. הניסיון התבצע באמצעות שגרירות ישראל בברלין
עמיחי שטיין
06 במרץ 2018
12:00

ישראל ניסתה לרכוש יכולות פריצה מחברות וחוקרי אבטחה קיברנטית בארצות הברית ובאירופה, באמצעות שגרירויות של המדינה - כך דווח הלילה (שלישי) באתר חדשות הטכנולוגיה "מאדרבורד" (motherboard), שהוא חלק מסוכנות הידיעות "וייס". האתר חשף שני ניסיונות רכישה שנעשו בגרמניה ובארצות הברית.

על פי הדיווח, במקרה הראשון, שהתרחש ב-2015, נשלח מכתב באמצעות עובד במשלחת הישראלית לניו-יורק. במכתב, שנכתב כביכול על ידי משרד הביטחון, ביקשה ישראל לרכוש כלי פריצה הנקרא "אפס ימים" (Zero-Days) - פרצת אבטחה בתוכנה שלא ידועה למי שיצר אותה ולפצחנים רבים. במכתב צוין כי בישראל מעוניינים בכלי הפריצה לצורך שימוש של גורמי אכיפה וסוכנויות ביטחון.

במקרה השני לפי האתר, שהתרחש באוגוסט 2017, הועבר דואר אלקטרוני דומה בתכניו ומטרותיו  - הפעם ללא לוגו -באמצעות שגרירות ישראל בברלין לחברות אבטחה קיברנטיות באירופה. במכתב נשאלות החברות האם יש להן פרצות אבטחה שהן איתרו, מצאו או פיתחו לשלל מוצרים או תוכנות שפותחו בשנים האחרונות - והאם ניתן לרכוש אותם מהן. פצחן ששוחח עם האתר "מאדרבורד" אמר כי הוא "ישמח לעבוד עם ישראל".

העיתונאי שחשף את המכתבים אמר לכאן חדשות כי "לא מדובר בפעילות בלתי חוקית. מדינות רבות עושות את זה". עם זאת הדגיש העיתונאי כי "זה הפעם הראשונה שאנחנו נחשפים לפעילות מהסוג הזה".

במשרד החוץ הפנו למשרד הביטחון לקבלת תגובה. ממשרד הביטחון טרם התקבלה תגובה.