מבוקש בינלאומי או בנו של מורנייה: מי יהיה הרמטכ"ל של חיזבאללה?

מלבד מעימאד מורנייה, איבד ארגון הטרור בעשור האחרון גם את המפקד הצבאי מוסטפא בדר א-דין, שמאז חיסולו לא מונה אף מחליף באופן רשמי. טלאל חמיה, ובנו הבכור של מורנייה, מוסטפא, הם בין השמות השונים שסומנו כיורשים. צפו
רועי קייס
07 במרץ 2018
18:43

חיזבאללה איבד בעשור האחרון שני מפקדים של הזרוע הצבאית של הארגון, או "רמטכ"לים" למעשה. הראשון הוא עימאד מורנייה, שהשבוע מציינים עשור לחיסולו הדרמטי בדמשק, שיוחס לישראל ולארצות הברית. שמונה שנים לאחר מכן, איבד הארגון גם את מחליפו וגיסו של מורנייה, מוסטפא בדר א-דין, שחוסל במאי 2016 בנסיבות מסתוריות בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק.

בניסיון למלא את החלל, פורסמו בתקופה האחרונה כמה שמות של פעילים בעלי פוטנציאל להיות המפקדים הצבאיים הבאים של חיזבאללה. אף שם עוד לא זכה לאימות רשמי, אך אחד המדוברים שבהם הוא זה של איש הצללים טלאל חמיה. מדובר בראש יחידת 910 בארגון הטרור הלבנוני, היחידה שאמונה על הפיגועים בחו"ל. בדומה לבכירים אחרים ביחידות הרגישות של חיזבאללה, חמיה אינו מופיע בפומבי. רק ב-2016 פורסמה תמונה עדכנית שלו.

שמו של חמיה נקשר בפיגוע המפורסם בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994. במקור, הוא מגיע מאזור בעלבק שבבקעת הלבנון, וככל הידוע נולד בנובמבר 1952. הוא נחשב לאחד המפקדים הוותיקים בזרוע הצבאית של חיזבאללה. טענות על כך שחמיה הוא זה שיחליף את מוסטפא בדר א-דין כבר עלו בעבר, אך בפועל טרם התברר אם בחיזבאללה מינו מחליף אחד ויחיד שייכנס לתפקיד מפקד הזרוע הצבאית.

כראוי למעמדו, חמיה נמצא על הכוונת של ארצות הברית כבר כמה שנים טובות, וב-2012 הטיל עליו משרד האוצר האמריקני סנקציות כלכליות. באוקטובר 2017 הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי היא מציעה פרס של 7 מיליון דולר למי שיוביל למעצרו של חמיה. בהודעת האמריקנים צוין כי חמיה הוא ראש זרוע של חיזבאללה המחזיקה תאי טרור מאורגנים ברחבי העולם ואחראית על תכנון, תיאום וביצוע של פיגועים מחוץ ללבנון.

היורש האפשרי מתוך משפחת מורנייה

העשור האחרון לא היה מאיר פנים עבור משפחת מורנייה, שאיבדה את רוב אנשיה. ג'יהאד מורנייה, בנו של עימאד - חוד החנית של משפחת הטרור - נהרג בינואר 2015 יחד עם מפקדים נוספים בחיזבאללה ועם יועץ במשמרות המהפכה של איראן. התקיפה באזור קונייטרה שברמת הגולן יוחסה גם כן לישראל. בן דודו, מרוואן, נהרג בקרבות של חיזבאללה בסוריה בהרי אל-קלמון בגבול עם לבנון. לאחרונה גם אביו של עימאד מורנייה, פאיז, מת. הפעם זה היה מזקנה.

מקרי המוות הרבים הותירו בזירה בן אחד ויחיד בשם מוסטפא מורנייה. גם הוא נחשב לאיש צללים, שעד היום לא פורסמה ולו תמונה אחת שלו. ככל הידוע, מוסטפא נמצא בשנות ה-20 המאוחרות לחייו. אחרי חיסולו של בדר א-דין ב-2016, בנו של עימאד גם הוזכר כמי שעשוי להחליפו כרמטכ"ל חיזבאללה, אך הדיווח על כך באחד מהעיתונים הפרו-סעודיים לא התאמת עד היום.

בחיזבאללה איבדו בעשור האחרון שני מפקדים של הזרוע הצבאית של הארגון

לפי בלוג המודיעין הישראלי "אינטלי טיימס", מוסטפא מורנייה התחנך על ברכי אביו באיראן, הצטרף למסעותיו המבצעיים, ולא סתם הוא חולק את אותו השם עם בדר א-דין. הסברה היא כי מורנייה האב קרא לבנו על שם מחליפו. מוסטפא מורנייה נולד, לפי ההערכות, בחצי השני של שנות ה-80 של המאה הקודמת, עת עימאד מורנייה ניסה לשחרר מהכלא הכוויתי את מוסטפא בדר א-דין, שהואשם במעורבות בפיגוע בשגרירות האמריקנית בכווית כמה שנים לפני כן.

לאחר מותו של מורנייה האב, החל תהליך מעניין. בעוד שג'יהאד מורנייה, הבן הצעיר, נחשף יותר ויותר לציבור, הבן הבכור מוסטפא המשיך להישאר תעלומה, עם אזכורים מעטים בתקשורת. כמה חודשים אחרי חיסולו של מורנייה האב, פורסם כי בביירות נולד למוסטפא בן, שנקרא על שם הסבא, עימאד. ארבע שנים לאחר מכן, באחד המשדרים של רשת "אל-מנאר" לרגל יום השנה למותו של מורנייה האב, התייצב נכדו של מורנייה (הבן של מוסטפא) לראיון באולפן, כשהוא לבוש במדי צבא ומלווה באביו ובאמו של עימאד מורנייה. האב מוסטפא לא נכח באותו ראיון משפחתי. באוגוסט 2017 נולדה למוסטפא עוד בת בשם פאטימה.

עורך העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חיזבאללה, איברהים אל-אמין, סיפר בחודש ינואר 2015, ימים ספורים לאחר חיסולו של ג'יהאד מורנייה, כי לאחר חיסול האב עימאד בדמשק, משפחת מורנייה ציפתה שמוסטפא, הבן הבכור, יבשר לציבור כי אביו נהרג. מוסטפא ענה כי הוא לא האיש המתאים למשימה, והיא הוטלה על ג'יהאד הצעיר.

בינתיים, מוסטפא מורנייה הפך למעשה לבן טיפוחיו ולאיש אמונו של יורשו של מורנייה, מוסטפא בדר א-דין, ששומר על קשר הדוק עמו. הוא הוזכר כמי שעוסק בתיאום התנועות של בכירי הארגון בלבנון, סוריה ואיראן ובאבטחתם, וכמי שמספק את כלי הרכב של בדר א-דין, כלומר דואג לאבטחתו.

באוגוסט 2011 שמו של מוסטפא נקשר בפיצוץ מסתורי שהתרחש בפרבר הדרומי של ביירות שנחשב למעוז של חיזבאללה. תחילה דובר על כך שמדובר במטען שהיעד שלו היה זקן האסירים המשוחרר ורוצח משפחת הרן, סמיר קונטאר, אך לאחר מכן הועלה בלבנון שמו של מוסטפא מורנייה כמי שהיה היעד לפיצוץ. המבנה שפוצץ, כך נטען, שימש את מורנייה הבן כמשרד. כתוצאה מאותו פיצוץ, שומר ראשו של מוסטפא נהרג ואחר נפצע. באותה עת העריכו בחיזבאללה שסוכן זר חדר למנגנוני הביטחון, ושמו של מוסטפא מורנייה דלף יחד עם שמות של עשרות פעילים אחרים.

בינואר 2016, בחיזבאללה הודו לראשונה כי מוסטפא מורנייה פועל בשירות ארגון הטרור גם נגד ישראל וגם נגד פלגי המורדים וארגוני הטרור בסוריה. ההודאה פורסמה כדי להזים "פרסומים" שהועלו מהעבר על כך שהארגון עצר אותו לחקירה בחשד לכך ששיתף פעולה עם ה-CIA ועם המוסד. באוקטובר 2017, הצטרף מוסטפא מורנייה אל טלאל חמיה ברשימה השחורה של משרד האוצר האמריקני של פעלי טרור.